EHO, Nekategorizirano

U Hrvatskoj više od 1000 beskućnika, a mjesta u prenoćištima samo za 420

foto HINA/ Edvard ŠUŠAK/ es
foto HINA/ Edvard ŠUŠAK/ es

Prema procjenama Hrvatske mreže za beskućnike, u Hrvatskoj trenutačno ima više od 1000 beskućnika, a ukupni smještajni kapacitet prihvatilišta i prenoćišta pruža smještaj za maksimalno njih 420, dok ih oko 500 boravi na javnim površinama u velikim gradovima, te u gradovima gdje ne postoji smještaj za beskućnike, rečeno je u petak na skupu o integraciji beskućnika.

“Zahvaljujući suradnji Gradskog ureda za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom, Crvenog križa i Caritasa Zagrebačke nadbiskupije, u Zagrebu ima dovoljno smještajnih kapaciteta za beskućnike, pa nitko od njih ne bi trebao biti na ulici, gladan i bez krova na glavom”, rekla je ravnateljica Caritasa Jelena Lončar na informativno – edukativnom skupu “Psihosocijalna podrška i integracija beskućnika kroz program ‘Uključi se i ti!'”.

Caritas Zagrebačke nadbiskupije u okviru trogodišnjeg programa integracije beskućnika “Uključi se i ti!“, a koji sufinancira Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, nastoji što veći broj korisnika integrirati u društvo, osnažiti ih i pomoći im da ponovno stanu na noge. Kroz taj program koji se provodi već drugu godinu ukupno su bila obuhvaćena 44 korisnika.

Lončar je navela da se po završetku programa sedam osoba zaposlilo i trajno napustilo prihvatilište. Pet korisnika zaposleno je kroz mjeru javnih radova HZZ-a, a devetero korisnika se povremeno zapošljavalo na različitim poslovima. Jedan od njih je završio edukaciju za poslužitelja u ugostiteljstvu, dok dvojica korisnika čekaju na početak osposobljavanja za vozača C kategorije i soboslikara.

U program je bilo uključeno 56 volontera koji su korisnicima darovali 713 sati volonterskog rada. Lončar je istaknula da je programom zadovoljno više od 80 posto korisnika.

“Različiti su razlozi zbog čega osobe ostaju na ulici bez smještaja, doma i obitelji – od financijskih, ekonomskih i obiteljskih. Psihosocijalna podrška je iznimno važna u takvim situacijama kada se ljudi nađu u prihvatilištu, kada ostanu bez svega nakon što su zapravo godinama gradili život. Tada im je prvenstveno poljuljano samopouzdanje i vjera u sebe i potrebno je da ih se osnaži da se vrate u zajednicu”, naglasila je Lončar.

Državna tajnica u Ministarstvu demografije, obitelji, mladih i socijalne politike Margareta Mađerić kazala je da program “Uključi se i ti!” ima dobre i kvalitetne rezultate.

“Bez uključivanja na nacionalnoj razini, na razini Vlade i lokalnoj razini, svih udruga, vjerskih zajednica i Crvenog križa, ti ljudi su na rubu siromaštva bez adekvatnih životnih uvjeta i ne bi mogli preživjeti bez takve skrbi. Stoga je bitno da se takvi programi i projekti financiraju”, istaknula je.

Pročelnica Gradskog ureda za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom Romana Galić navela je da Zagreb Caritasu i Crvenom križu koji pružaju usluge smještaja, na godišnjoj razini daje 3,2 milijuna kuna. Dodala je da jedinice lokalne samouprave sukladno zakonu moraju financijski pomoći u smještanju beskućnika, naglasivši da Grad Zagreb to radi od 2007. (Hina)