EHO, Nekategorizirano

Unicef: Najranjiviju djecu čekaju siromaštvo, nepismenost i smrt u ranoj dobi

U 190 zemalja ujednačen je broj djevojčica i dječaka koji pohađaju školu

Prema trenutačnim trendovima 69 milijuna djece mlađe od pet godina umrijet će od uzroka koji se uglavnom mogu spriječiti. Ako se svijet više ne posveti djeci koja odrastaju u najtežim uvjetima, do 2030. godine − koja je prijelomna godina za UN-ove Ciljeve održivog razvoja − 167 milijuna djece živjet će u siromaštvu, a 750 milijuna djevojčica bit će udano u dječjoj dobi.

UNICEF-ovo izvješće o stanju djece u svijetu pokazuje jasnu sliku o tome što će se dogoditi najsiromašnijoj djeci ako vlade, donatori, tvrtke i međunarodne organizacije ne ubrzaju svoje napore i ne odgovore jasno na njihove potrebe, prenosi In Portal.

“Zanemarivanje potreba i prava na jednake mogućnosti u životu nisu za milijune djece samo prijetnja njihovoj budućnosti, nego gorivo koje hrani održavanje kruga siromaštva i koje ugrožava budućnost društava u kojima djeca žive”, rekao je Anthony Lake, izvršni direktor UNICEF-a i dodao: “Imamo izbor − ulagati u tu djecu sada ili dopustiti da svijet u kojem živimo bude još više obilježen nejednakošću i podjelama.”

Izvješće je pokazalo da postoji značajan napredak kad je riječ o spašavanju života djece, o broju djece koja pohađaju školu i o smanjivanju broja siromašnih. Od 1990. godine do danas smrtnost djece mlađe od pet godina prepolovljena je, a u 190 zemalja ujednačen je broj djevojčica i dječaka koji pohađaju školu. Broj ljudi koji žive u ekstremnom siromaštvu gotovo je prepolovljen u odnosu na 1990. godinu.

Ipak, prema izvješću, taj napredak nije bio ni ujednačen ni pravedan. Najsiromašnija djeca imaju dvostruko veće izglede da umru prije svog petog rođendana i da budu kronično neuhranjena. U većem djelu Južne Azije i subsaharske Afrike djeca čije su majke neobrazovane imaju tri puta veće šanse da ne dožive svoj peti rođendan od onih čije su majke završile srednju školu. Djevojčice iz najsiromašnijih obitelji imaju dva puta veće izglede da se udaju u dječjoj dobi nego djevojčice koje odrastaju u bogatijim obiteljima.

Izgledi djece nigdje nisu tako loši kao u subsaharskoj Africi, gdje najmanje 247 milijuna djece, odnosno dvoje od troje djece, odrasta u teškom siromaštvu, lišeno gotovo svega što je djeci potrebno za preživljavanje i razvoj. U subsaharskoj Africi gotovo 60% ljudi između 20. i 24. godine starosti ima manje od četiri godine obrazovanja. Ako se današnji trendovi nastave, u subsaharskoj Africi do 2030. godine:

– gotovo 69 milijuna djece umrijet će prije svog petog rođendana od uzroka koji se mogu spriječiti,
– više od 60 milijuna djece osnovnoškolske dobi neće ići u školu,
– 9 od 10 djece živjet će u ekstremnom siromaštvu.

Iako obrazovanje igra ključnu ulogu u ujednačavanju prilika za djecu, broj djece koja ne idu u školu povećao se od 2011. godine, a značajan broj one djece koja idu u školu ne nauči osnovne vještine poput čitanja, pisanja i računanja.
Izvješće o stanju djece u svijetu pokazalo je kako ulaganje u najranjivije skupine djece može donijeti i trenutačnu i dugoročnu korist za tu djecu i društva u kojima žive. Pokazalo se u različitim dijelovima svijeta da primjerice novčana pomoć obiteljima osigurava da djeca dulje ostaju u sustavu obrazovanja.

Svaka dodatna godina djetetova školovanja povećava njegove prihode u odrasloj dobi za u prosjeku 10%. Također, za svaku dodatnu godinu školovanja za mlade odrasle ljude u nekoj državi stopa siromaštva u toj državi pada u prosjeku za 9%.

Nejednakost, kaže UNICEF-ovo godišnje izvješće, nije ni neizbježna ni nepremostiva. Kvalitetniji podaci o najsiromašnijoj djeci, sveobuhvatna rješenja za izazove s kojima se djeca susreću i inovativni načini rješavanja poznatih problema, pravednija raspodjela sredstava i pojačani napori zajednica mogu doprinijeti tome da sva djeca u svijetu imaju jednake mogućnosti.