EHO, Nekategorizirano

Završena provedba dvogodišnjeg projekta popularizacije STEM-a u Istri

Zaklada za poticanje partnerstva i razvoja civilnoga društva i partneri u četvrtak, 29. lipnja, završili su provedbu dvogodišnjeg projekta “Snagom Tehnologije, Edukacijom i Motivacijom udruga za popularni STEM – STEM udruga za popularni STEM”, ukupne vrijednosti 2.462.021,59 kuna, čiji je ključni cilj bio unaprjeđenje kapaciteta organizacija civilnog društva za provedbu programa u području popularizacije STEM-a.

Partneri s kojima je Zaklada provodila projekt su: Zajednica tehničke kulture Pula (Centar za popularizaciju znanosti i inovacija Istarske županije), Grad Pula – Pola, Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, Udruga matematičara Istre, Udruga robotičara Istre, Udruga Morski obrazovni centar Pula i Istarska razvojna agencija – IDA d.o.o.

Rezultati projekta su:
– uloženo je više od 150.000,00 eura u radove i opremanje Znanstvenog vrta u Puli pri Centru za popularizaciju znanosti i inovacija Istarske županije te u nabavku opreme za STEM udruge – projektne partnere;
– opremljen je FabLab (eng. Fabrication laboratory) zamišljen kao mjesto otvoreno za sve zainteresirane građane raznih uzrasta koji se žele dodatno educirati o CAD/CAM modeliranju i korištenju reciklažnih strojeva te u kojem će se ubuduće provoditi besplatne edukacije za zainteresirane ciljan dionike kao jedan od elemenata održivosti projekta;
– među nabavljenom opremom ističe se: 6 interaktivnih postavki “Parka znanosti” za Znanstveni vrt Pula, potom 6 postavki koje prikazuju neki od oblika obnovljivih izvora energije, komposter, teleskop, meteo stanica, oprema za Društvo za robotiku „Istra“ poput AlphaMini humanoidnog robota sa funkcijama koje koriste umjetnu inteligenciju, robot psa s umjetnom inteligencijom, robota Robotis Mini, robota pauka STEMI heksapoda, mobilnog robota Photon, Bee Bota, Sphero Bolta, zatim oprema za Fab Lab poput 3D printera, 3D skenera, stroja za izradu filamenata, stroja za mljevenje plastike, rezača za drvo i slično;
– više od 1500 djece posjetilo je Znanstveni vrt, odnosno 100 različitih grupa od djece vrtićke dobi do srednje škole te kako su održane 143 različite radionice, kao i STEM kamp u kojem je sudjelovalo 30 djece i za koji se tražilo mjesto više. Sve to uz suradnju 12 anagažiranih edukatora.
– održano je 5 znanstvenih doručaka za svekoliku javnost, koje je pohodilo više od 120 posjetitelja
– u suradnji sa Teatrom Naranča izrađena je predstava “Mali znanstvenici” koju je pogledalo 30 vrtićkih grupa u Puli, odnosno više od 500 djece;
– na Danima otvorenih vrata matematike i radionicama matematike sudjelovalo je više od 450 učenika osnovne i srednje škole;
– na provedenim Natura 2000 radionicama po Istri u suradnji Morskog obrazovnog centra i tvrtke Aquarium Pula, sudjelovalo je sveukupno 300-tinjak zainteresirane djece i odraslih;
– provedeno je 20 interaktivnih radionica brodicom za 200-tinjak srednjoškolaca i studenata s područja Istre s ciljem podizanja svijesti o očuvanju mora te predavanja po Istri za više od 700 srednjoškolaca i studenata;
– provedeno je 13 događaja popularizacije znanosti po općinama južne Istre;
– provedena su 4 studijska putovanja za projektne partnere i mentore s ciljem jačanja resursa za projektne aktivnosti.
– 6 javnih događaja popularizacije robotike po cijeloj Istri te brojne besplatne radionice robotike, navodi se na Facebook stranici Zaklade Istra.

Ukupna vrijednost projekta je 326.766,42 EUR, od čega je 277.751,46 EUR sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda dok preostali dio osigurava Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.
Na tragu navedenih rezultata projektni će partneri i dalje nastaviti raditi na osmišljavanju programa popularizacije STEM-a kod mlađih naraštaja, inovativnom obrazovanju te spajanju različitih dionika s ciljem stvaranja održivog društva i gospodarstva u budućnosti Istarske županije – zaključuje se u objavi.