Nekategorizirano, Svijet

Amnesty International traži UN-ovu istragu o sustavnim ubojstvima na Filipinima

Organizacija za zaštitu ljudskih prava Amnesty International (AI) zatražila je u ponedjeljak od Ujedinjenih naroda da pokrenu istragu o ubojstvima tisuća Filipinaca koje kontroverzni predsjednik Rodrigo Duterte opravdava ratom protiv krijumčarenja droge, ocijenivši da se radi o “sustavnom ubijanju” koje se odvija nekažnjeno, javljaju agencije.

U svom novom izvješću pod naslovom “Oni samo ubijaju” Amnesty upozorava na činjenicu da je riječ o egzekucijama koje se već tri godine, otkako je Duterte 2016. postao predsjednik, zbivaju izvan dometa pravosudnog sustava te traži od Vijeća za ljudska prava UN-a da donese rezoluciju kojom bi se pozvalo na istragu djelovanja vlasti na Filipinima, gdje je na snazi “opasna normalizacija” ilegalnih egzekucija i policijskog kršenja ljudskih prava.

“Već tri godine ‘rat protiv droga’ predsjednika Dutertea nije ništa drugo nego vrlo razgranato poduzeće za ubijanje u kojemu najveću cijenu plaćaju siromašni”, kazao je regionalni direktor AI za istočnu i jugoistočnu Aziju Nicholas Bequelin.

“Vrijeme je da Ujedinjeni narodi, počevši od Vijeća za ljudska prava, odlučno djeluju držeći predsjednika Dutertea i njegovu vladu odgovornima”, kazao je on na konferenciji za medije na kojoj je predstavio izvještaj svoje organizacije za ljudska prava.

Prema službenim statistikama, najmanje je 6.600 ubijeno pod sumnjom da je povezano s drogama u policijskim operacijama od 1. srpnja 2016. do 31. svibnja 2019.

U izvješću Amnesty Internationala se ističe kako “zahvaljujući taktici namjernog dezinformiranja tamošnje vlade nije moguće utvrditi koliko je točno ljudi ubijeno u kampanji protiv droga”.

Izvješće dokumentira smrt 27 ljudi u 20 odvojenih incidenata povezanih s ubojstvima vezanim uz drogu od svibnja 2018. do travnja 2019. u pokrajini Bulacan, sjeverno od Manille, koje AI naziva trenutno “najkrvavijim područjem u zemlji”.

Filipinska vlada u više je navrata odbila optužbe o tome da je policija ubijala korisnike i krijumčare droga navodeći da obitelji žrtava mogu pokrenuti pravne postupke protiv policije. (Hina)