Nekategorizirano, Svijet

Australska Katolička Crkva platila 212 milijuna dolara žrtvama seksualnog zlostavljanja

P-H20170206025367Australska Katolička Crkva platila je 212 milijuna američkih dolara odštete tisućama ljudi koji su kao djeca bili žrtve svećenika koji su ih seksualno zlostavljali, rečeno je u istrazi u četvrtak.

Novac, u prosjeku 91.000 dolara, predan je tisućama žrtava koji su tužili Crkvu, prema podacima koje je objavila Kraljevska komisija u vezi s optužbama o raširenom seksualnom zlostavljanju djece u katoličkim crkvama i ustanovama.

Viša savjetnica Gail Furness rekla je u četvrtak da je Katolička Crkva platila 276 milijuna australskih dolara (212 milijuna američkih dolara), a ta svota uključuje naknadu za postupak, pravne i druge troškove.

Nakon četverogodišnje istrage komisija je šokirala Australiju ranije ovog mjeseca otkrićem da je 4445 ljudi podiglo tužbe protiv Crkve zbog seksualnog zlostavljanja počinjenog u razdoblju između 1980. i 2015. godine.

Analize Crkvenih podataka koje je provela Komisija pokazuju da je 3066 tužbi za zlostavljanje djece rezultiralo financijskim obeštećenjem, koje uključuje 2854 novčane odštete.

Oko 740 tužbi još je u postupku, rečeno je.

Kršćanska braća, vjerska zajednica unutar Katoličke Crkve koja djeluje u većem broju ustanova, isplatila je najviše odšteta – 763, u vrijednosti od 48,5 milijuna dolara.

Furness je rekla da uložene tužbe ne odražavaju prave opsege seksualnoga zlostavljanja u crkvama širom Australije, jer mnoge žrtve nisu podignule tužbe protiv Crkve.

“Iskustvo Kraljevske komisije jest da se mnoge žrtve suočavaju s preprekama koje ih odvraćaju od toga da prijave zločine vlastima i ustanovama gdje su ih kao djecu zlostavljali”, rečeno je u četvrtak. (Hina)