Nekategorizirano, Svijet

Banjalučani 164. dan zaredom prosvjeduju zbog ubojstva Davida Dragičevića

Na slici Davor Dragičević.   foto HINA/ Daniel KASAP
Na slici Davor Dragičević.
foto HINA/ Daniel KASAP

Prošlo je 164 dana od smrti Davida Dragičevića, 21-godišnjeg studenta elektrotehnike koji je pronađen mrtav u potoku u Banjoj Luci, a građani koji od lokalnih vlasti traže odgovore na taj nerazjašnjen slučaj i dalje se u velikom broju svakodnevno okupljaju dok Davidov otac tajnovito najavljuje 5. listopada kao kraj prosvjeda.

“Ubili ste moje dijete, ubili ste moju dušu”, govori Davidov otac Davor pred tristotinjak ljudi koji se usprkos tome što se prosvjedi održavaju svaki dan i dalje okupljaju u središtu Banje Luke, oko improviziranog mjesta sjećanja za njegovog poginulog sina, na Trgu Krajine preimenovanom u “Davidov trg”.

“Još točno 30 dana kad ću doći kod tebe. I ostati”, najavljuje otac svom preminulom sinu, govoreći o 5. listopadu. Nitko ne zna što Davor Dragičević planira, a dva dana kasnije održavaju se opći izbori.

Njegov sin nestao je u noći sa 17. na 18. ožujka ove godine. Potraga je trajala šest dana, a otkad je pronađen u potoku, u središtu grada se već 164 dana svakodnevno okupljaju prosvjednici koji traže odgovore od vlasti i za ubojstvo optužuju centre moći i kriminalne organizacije.

Davidova obitelj zbog tragova nasilja tvrdi da je ubijen, dok je državno odvjetništvo iz Banja Luke tvrdilo kako na temelju nalaza istrage postoji mala mogućnost da se radi o ubojstvu.

Okružno tužiteljstvo u srpnju je Davidovu smrt ipak okvalificiralo kao ubojstvo, no ta činjenica nije bila dovoljan razlog da bi vladajuća većina u parlamentu Republike Srpske podržala zaključke posebnog parlamentarnog istražnog povjerenstva koji su na to ukazali i zatražili odgovornost policije za koju se pretpostavlja da je pokušala zataškati cijeli slučaj. Tužiteljstvu u Banjoj Luci je za izdavanje naloga za provedbu istrage slučaja trebalo više od tri mjeseca.

Jedan od članova međunarodnog odvjetničkog tima koji zastupa obitelj Dragičević nedavno je za Radio Sarajevo potvrdio da bi tužiteljstvo Republike Srpske trebalo podići tužbu protiv pripadnika ministarstva unutarnjih poslova zbog propusta u istrazi.

foto HINA/ Daniel KASAP
foto HINA/ Daniel KASAP

Davidova smrt dovela je do najmasovnijih prosvjeda u Republici Srpskoj, koji su u srijedu došli do 164. dana, no na Trgu Krajine svejedno se okupilo najmanje tristotinjak ljudi koji ne posustaju u svojim zahtjevima. Facebook grupa “Pravda za Davida” okuplja preko 300 tisuća članova, a Davidu su počast odali i drugi gradovi u državi.

“Ono protiv čega se mi borimo je policija koja ne radi svoj posao, kao ni tužiteljstvo, protiv vlasti koja vjerojatno prikriva samu sebe i pokuša da prikrije umiješanost najmoćnijih pojedinaca u Republici Srpskoj”, rekao je za Hinu jedan od prosvjednika koji je htio ostati anoniman.

Na “Davidovom trgu” svakog se dana okupljaju pripadnici svih generacija. Na prosvjedu u srijedu jedna je umirovljenica pozvala vlasti da probaju “ubiti nju u njenom sedmom desetljeću života”, a dječak osnovnoškolske dobi recitirao je “Davidovu molitvu”.

“Oče naš koji si na nebesima, oslobodi ljudske duše zemaljskog zla i donesi nam slogu za raj na Zemlji, oprosti krivima i blagoslovi nedužnima. Oslobodi planetu od užasa koji smo stvorili i dopusti joj da se preporodi”, dio je riječi molitve.

Simbol okupljenih na prosvjedu postala je stisnuta šaka u zraku, no Davidov otac najavljuje kako će doći dan kad će spustiti ruku, a nitko od okupljenih ne zna što misli učiniti 5. listopada, na dan koji je nedavno počeo najavljivati.

“To ću ja odlučiti, ali neće im biti dobro, zločincima i ubojicama i svima na vlasti, institucijama ove države Republike Srpske. Vidjet ćemo što oni planiraju, ja dobro znam što ja planiram”, poručio je Davor Dragičević za Hinu.

“Ovo se najbolje može završiti na njihov način, a ja sam spreman i na to. Mene su svejedno ubili, kao i moje dijete”. (HINA)