Nekategorizirano, Svijet

Beograd kao Staljingrad 1943.

Prema procjenama, migranata je u Srbiji u prihvatnim centrima 6.020 i još oko 2.000 onih koji u centre ne žele ići
Prema procjenama, migranata je u Srbiji u prihvatnim centrima 6.020 i još oko 2.000 onih koji u centre ne žele ići

– Dok snijeg pada, muškarci koji se tresu od hladnoće stoje u redu za hranu. To je slika slična onoj u arhivima iz Drugog svjetskog rata – njemački zarobljenici u Staljingradu 1943. Međutim, te fotografije napravljene su 2017. u glavnom gradu Srbije Beogradu“, počinje tekst Daily Maila, prenosi B92.

Kako navode, mnogi od desetak tisuća ljudi koji u Europu stižu iz Afrike, Azije ili s Bliskog istoka, prođe „balkanskom rutom“ koja prolazi pored Beograda. Osim toga, britanski medij ističe da je osam ljudi umrlo od hladnoće i velikog snijega u regiji u posljednjih nekoliko dana, kao i da je temperatura u nekim dijelovima Europe padala i na minus 30 stupnjeva.

Najmanje 25 ljudi umrlo je od hladnoće tijekom vikenda, najviše u Poljskoj.

– Stanovnici Beograda bili su svjedoci užasnih scena u ratu, među kojima je i nacističko bombardiranje 1941. godine dok je grad bio dio Jugoslavije – piše Daily Mail u tekstu uz fotografije migranata na snijegu u Beogradu.

Također, navodi se da je u Srbiji riječni promet na Savi obustavljen zbog leda, kao i da su 88-godišnji muškarac i njegov sin star 64 godine umrli od hladnoće u selu Duga Poljana na jugu zemlje i da je izvanredno stanje proglašeno u nekoliko općina.

Iz srpskog Komesarijata za izbeglice računicu za pisanje Daily Maila nikako ne vide.

– Ako trebamo tražiti žice iz Staljingrada, hajde da tražimo tamo gdje su podignute dužinom cijelog njihovog puta i kod onih koji ih ne puštaju – kaže Vladimir Cucic iz Komesarijata.

Na temperaturi ispod nule migrantima jedino preostaje da uz vatru pripremaju svoje obroke. Inače, prema procjenama, u Srbiji ih je u prihvatnim centrima 6.020 i još oko 2.000 onih koji u centre ne žele ići, pa je tako postao čuven i hangar kod Željezničke stanice.