Nekategorizirano, Svijet

Emancipacijom protiv terorizma

boko_crHawa Alkali se raduje dobroj WiFi-vezi u hotelu u kojemu je smještena za vrijeme trajanja radionice. Jer, kod kuće u Maiduguriju, na sjeveroistoku Nigerije, internetska veza je katastrofalna, žali se ta studentica informatike. No, loša internetska veza je tamo još i najmanji problem, dodaje. Zajedno s još oko 30 drugih mladih žena Hawa je došla na nekoliko dana u Abuju. Na poziv CITAD-a, Centra za informacijske tehnologije i razvoj, Hawa Alkali sudjeluje u glavnog gradu Nigerije u jednoj posebnoj digitalnoj radionici. “Cijeli svijet postaje digitalan. Čak na fakultetu ispite polažemo na računalu. Ali izvan fakulteta toliko ljudi nikad nije koristilo računalo. Ja ovdje želim što je moguće više naučiti kako bih poslije mogla prije svega pomoći mnogim djevojčicama u Maiduguriju koje su sve izgubile”, kaže Hawa Alkali, piše DW.

Maiduguri, glavni grad savezne pokrajine Borno, dugo je bio uporište islamističke terorističke skupine Boko Haram koja je ubila već više od 20.000 ljudi. U međuvremenu je nigerijska vojska islamiste uspjela potisnuti, ali su oni još uvijek tu. Na sjeveru Nigerije radikalno-islamistički teroristi Boko Harama, naime, ne samo da ubijaju tisuće ljudi i pustoše čitave regije – oni također i dalje otimaju i siluju djevojke i djevojčice. Zbog te akutne opasnosti djevojčice ne idu više u školu, a žene često više ne sudjeluju u javnom životu.

U UN-ovom izbjegličkom kampu u Maiduguriju ljudi dobivaju samo osnovnu pomoć, ali njima je potrebna i perspektiva za budućnost

Maiduguri je pretrpan ljudima – na stotine tisuća ljudi iz terorizmom pogođenih dijelova zemlje u tom gradu traži utočište. Osim humanitarne pomoći, tu se ljudima ništa ne pruža. I upravo tu na scenu stupa Yunusa Zakari Yau. On je za CITAD organizirao digitalni seminar. “Vidimo da su na sjeveroistoku Nigerije mnoge žene ostale bez svega. One su najgore pogođene siromaštvom koje tu regiju drži u šaci upravo zbog terorizma Boko Harama”, kaže on i nastavlja: “Mnoge žene su zbog islamista izgubile svoje roditelje ili supruge, uništene su obiteljske strukture, te žene su često ostale same na svijetu.”

Upravo tim ženama CITAD želi pomoći da stanu na vlastite – digitalne – noge. Da pokrenu poslovne ideje, da nauče osnove grafičkog dizajna, kako da vrbuju klijente putem telefona i kako da naprave vlastitu internetsku stranicu. To ustvari ne zvuči baš kao prioritet u jednoj kriznoj regiji. Ali Yunusa Zakari Yau je uvjeren da digitalno znanje može doprinijeti emancipaciji, a i suzbijanju siromaštva.

Zašto, pita on, žene na sjeveru Nigerije ne bi također profitirale od digitalizacije u svijetu? Jer, na koncu bi one tako mogle postati male poduzetnice i skrbiti za svoje obitelji, stvoriti čak radna mjesta, navodi Yau. “Ako se želi izgraditi gospodarstvo Nigerije, onda se mora početi na sjeveru”, uvjeren je on. “Ako se priča o tome da se želi osigurati rast od, recimo, tri posto, onda se mora znati da se na sjeveru zemlje mora osigurati rast od šest posto. Nakon svega što se dogodilo i što se još uvijek događa, ovoj regiji je jednostavno potrebna podrška.”