Nekategorizirano, Svijet

Europski sud zabranio premještanje tinejdžera i trudnice

madja_crU Mađarskoj je u utorak stupio na snagu novi zakon o sustavnom zatvaranju migranata, unatoč oštroj kritici nevladinih organizacija za ljudska prava i Europske unije koji pozivaju na poštovanje “humanitarnih” načela, prenosi Hina.

Po novom zakonu, svi tražitelji azila koji su došli ili dolaze u Mađarsku moraju boraviti u dvama zatvorenim kampovima na srbijanskoj granici Roeszkeu i Tompi.

U svojoj presudi, sud u Strasbourgu zatražio je od mađarske vlade da do 10. travnja odgovori na pitanja koja joj je uputio i vremenskim odrednicama kao i pravnom temelju za takve transfere migranata.

Sud među ostalim želi znati postoje li u tranzitnim zonama službe koje ispunjavaju posebne zahtjeve, imaju li tražitelji azila mogućnost obrazovanja i pristup liječničkim službama, te jesu li maloljetnici pritvoreni pod istim uvjetima kao i odrasli.