EHO, Inicijative, Nekategorizirano

FALIŠ treba i vašu podršku!

falis-treba-i-vasu-podrsku-5269-6403Festival alternative i ljevice Šibenik (FALIŠ) pokrenuo je danas crowdfunding-kampanju “Nemoj da fališ” u kojoj namjerava prikupiti 15.000 američkih dolara. Budući da je Festival ove godine ostao bez prihoda, organizatori su se okrenuli svojoj publici te zatražili njezinu podršku.

Kako su organizatori festivala objasnili na tiskovnoj konferenciji u ponedjeljak, odustali su od potpore Ministarstva kulture koje im je ove godine na natječaju dodijelilo 10.000 kuna. „Ne mislimo da nas krivo shvatite da je 10 tisuća kuna malo. Dapače, ljudi u Hrvatskoj tri mjeseca rade za 10 tisuća kuna, nego je očita namjera da nam se time oteža rad i sroza kvaliteta festivala čime bi se samo izazvao domino efekt sa svim posljedicama koje on ima“, objasnili su organizatori festivala.

FALIŠ nije tražio državnu potporu za svoje prvo izdanje, jer, kako su kazali, nisu željeli tražiti proračunski novac za festival koji tek nastaje. Za drugo i treće izdanje dobili su po 20.000 kuna, a prošlogodišnje najviši iznos, 25.000 kuna. Zanimljivo, upravo za vrijeme mandata bivšeg ministra kulture Zlatka Hasanbegovića, ali još znakovitije – odluku je donijelo Vijeće koje je imenovao prethodni sastav u Ministarstvu kulture.

Ukupan iznos godišnjih troškova, kazali su organizatori Emir Imamović Pirke i Kruno Lokotar, iznosi oko 150.000 kuna koje nikad nisu uspjeli skupiti, pa se dug („Živimo kao velika većina građana Hrvatske“, kaže Pirke), prenosi iz godine u godinu.

Zahvalili su za pomoć Le Zboru, Hladnom Pivu, Tomislavu Fiketu i Forum.tm-u koji su im pomogli u realizaciji crowdfunding kampanje.

Moguće je uplatiti između 10 i 1000 dolara. Svaki donator može očekivati nagradu.

Imamović je podsjetio da FALIŠ nije festival koji okuplja isključivo istomišljenike, navodeći da se na šibenskom trgu Mala loža sakupi više od šesto ljudi koji raspravljaju o temi, često se ne slažući u stavovima, ali uvijek relevantno govore o njoj. „FALIŠ se može održati skoro pa bez novca, ali to bilo nepošteno prema onima koji ga rade, a osim toga bez novca srozali bi i programsku kvalitetu na kojoj smo do sada inzistirali“, istaknuo je Imamović.

„Naš je cilj sa što više prikupljenih sredstava održati peti FALIŠ, pa onda vidjeti ima li smisla nastaviti dalje. Nadamo se da ćemo preko podrške doznati treba li nam šesti po redu, a onda i šesnaesti“, rekao je Imamović.

Usporedivši „po glavi“ 600 ljudi na 40.000 ljudi, koliko ih živi u Šibeniku, Lokotar je kazao da bi količina ljudi koja se okupi na jednom predavanju FALIŠ-a bila jednaka 12 tisuća ljudi u Zagrebu.

FALIŠ je, naglasio je, u dosadašnjih četiri izdanja imao prosjek od 3,5 književne projekcije godišnje, 2,25 izložbi i performansa, dva filma od kojih svaki drugi premijerno, 0,25 kazališnih predstava i 0,75 koncerata. „Sve to skupa za Ministarstvo kulture vrijedi 7,5 tisuća kuna neto. Nama se čini da se radi o ponižavajućoj cifri i da FALIŠ vrijedi puno viš“, naglasio je Lokotar.

Poziv FALIŠ-a da im se pomogne u organizaciji i održavanju petog izdanja Festivala prenosimo u cijelosti:

“Nakon četiri godine postojanja Festivala alternative i ljevice Šibenik (FALIŠ), Ministarstvo kulture Republike Hrvatske odlučilo mu je znatno smanjiti financijsku potporu, čime je ugroženo održavanje petog FALIŠ-a, čija je središnja tema ‘100 godina Oktobarske revolucije’, a podtema ‘500 godina reformacije Crkve’.

Umanjenu potporu Ministarstva odlučili smo odbiti, jer smatramo da se temelji isključivo na ideološkom protivljenju idejama FALIŠ-a te da za cilj ima postupno rušenje kvalitete programa i minoriziranje do ukinuća Festivala. Jedini način da FALIŠ nastavi postojati je da zamoli donacije prijatelja, istomišljenika i svih koji vjeruju da alternativa predatorskom kapitalizmu postoji te da je bolji svijet ipak moguć, ma koliko mu se protivio establišment podržan krupnim kapitalom.

Festival alternative i ljevice Šibenik (FALIŠ) politički je profiliran i jasno, imenom, ideološki određen Festival, kakvih je malo u jugoistočnoj Europi.

FALIŠ traje od prve srijede do subote, u rujnu, održava se na javnom prostoru gradskog foruma, svi programi su besplatni i potiču komunikaciju s publikom.

FALIŠ je jedini lijevo profilirani događaj koji potencira dijalog suvremene ljevice i religijskih zajednica, točnije crkava u, prije svega Hrvatskoj, ali i na širem području, kao i dijalog među njihovim predstavnicima.

FALIŠ je mjesto na kojem se pravi jasna razlika između antifašizma i pokreta otpora u bivšoj Jugoslaviji, te autoritarnog režima uspostavljenog nakon Drugog svjetskog rata.

Na FALIŠ-u je, prvi put u jugoistočnoj Europi, predavanje održala časna sestra Teresa Forcades.

Na FALIŠ-u je, prvi put u Hrvatskoj, u javnom prostoru održana debata između katoličkog i pravoslavnog svećenika – fra Drage Bojića i oca Nikodima Kosovića.

Na FALIŠ-u je, nekoliko mjeseci prije premijere predstave u Njemačkoj, Tariq Ali govorio o svom čitanju Don Quijotea i Cervantesa, na čemu se temeljio dramski tekst postavljen u Njemačkoj.

Prvo predavanje na otvorenom prostoru FALIŠ-a održao je filozof Boris Buden, i to na temu ‘Govorite li europski?’.

Jedino predstavljanje knjige ‘Postkapitalizam: vodič za našu budućnost’ u bivšoj Jugoslaviji i predavanje o toj temi Paul Mason održao je na FALIŠ-u.

Na FALIŠ-u je o slučaju Juliana Assangea i nadzoru interneta prvi put u Hrvatskoj govorila članica odvjetničkog tima WikiLeaksa Renata Avila.

FALIŠ je pokazao jedinstvenu kolekciju slika i crteža beatnika (Ginsberg, Ferlinghetti, Burroughs, Bukovski…) te se time nastavio na njihovu aktivističku, antimilitantnu, slobodarsku, seksualno emancipatornu i idejnim razmjenama sklonu orijentaciju.

Minimalan broj posjetitelja pojedinih programa FALIŠ-a je oko 300 ljudi, što je oko 1 % stanovnika Šibenika, a neke programe prati publika iz Splita, Zadra, Knina, Zagreba, ali i BiH, Srbije, Slovenije…

FALIŠ je događaj o kojem su izvještavali svi relevantni mediji na prostoru bivše Jugoslavije pa je tako gostovanje Terese Forcades, časne sestre ljevičarke iz Katalonije, popratilo više od 30 portala i novina, a intervju s njom emitiran je u prime-timeu hrvatske javne televizije (HRT).

Tijekom četiri godine Festivala održano je oko 50 različitih programa: osim predavanja, debata, javnih intervjua, retrospektiva i premijernih prikazivanja filmova – ‘Yes Man su revoltirani’ i ‘Fašizam d.o.o.’ – na FALIŠ-u je predstavljeno 20-ak knjiga domaćih i stranih autora, održana su tri koncerta, producirana četiri performancea i instalacija posvećena deindustrijalizaciji Hrvatske, ali i antifašizmu i njegovu položaju u suvremenom društvu. Na FALIŠ-u je održana i hrvatska premijera kazališne predstave ‘Demokracija’ Zijaha A. Sokolovića.

FALIŠ termine poput ljevice i socijalizma, kao i njihove simbole, vraća u javnu upotrebu tako što podrazumijeva prihvaćanje različitih političkih mišljenja kao legitimnih, dok propitivanje temeljnih vrijednosti poput antifašizma odbacuje, jer takav revizionizam smatra anticivilizacijskim činom.

Možda idealno društvo ne postoji, ali smatramo da je svako slobodno, socijalno uravnoteženo, mirno i tolerantno vrijedno napora. Cilj nam je te vrijednosti promovirati kroz sve festivalske segmente, od predavanja do kulturnih programa.

Jednako važnim smatramo zalaganje za borbu i promociju manjinskih prava i prava LGBT-osoba, inzistiranje na rodnoj i socijalnoj ravnopravnosti u javnom životu.

Smatrajući FALIŠ idejom, a ne samo javnim događajem, sudionici programa ostaju vezani uz Festival na različite načine, kao kasniji urednici, voditelji programa, savjetnici… Neki od njih su: redateljica Angela Richter (Njemačka), teologinja i časna sestra Teresa Forcades (Španjolska), filozof Boris Buden (Hrvatska/Njemačka), pisac i aktivist Tariq Ali (Velika Britanija), redatelj Aris Chatzistefanou (Grčka), pisac Andrej Nikolaidis (Crna Gora), novinar i diplomat Zlatko Dizdarević (BiH), aktivist i bivši profesionalni nogometaš Ivan Ergić (Srbija)…

Udruga FALIŠ financira se isključivo donacijama čije je trošenje transparentno, a izvješća o poslovanju Udruge javno su dostupna.

Ako smatrate da ovakav festival vrijedi Vaše podrške i vjerujete da njegovo postojanje pomaže širenju ideja boljeg, pravednijeg, socijalno uravnoteženog, slobodnog društva, podržite ga putem ove stranice ili izravno, uplatom na žiro-račun naše udruge putem opće uplatnice ili internetskog bankarstva. Podaci su dostupni OVDJE. Mi ćemo Vam se zahvaliti službeno, materijalno i programski, nadajući se i Vašem dolasku na FALIŠ. Na još jedno mjesto za još jednu borbu.

Hvala. I, nemoj da fališ!”

I uplati ovdje

Preuzeto sa portala: Forum.tm