EHO, Nekategorizirano

HHO: Orepić je ugrozio vladavinu prava i nacionalnu sigurnost

hho-ivan-zvonimir-cicakHrvatski helsinški odbor za ljudska prava (HHO) ustvrdio je u utorak da je bivši ministar unutarnjih poslova Vlaho Orepić svojim istupima u kojima je „pozivao na rušenje ustavnoga poretka” i dolaskom u zgradu MUP-a nakon smjene ozbiljno ugrozio vladavinu prava, ali i nacionalnu sigurnost, prenosi Hina.

„Ministri u Vladi RH trenutkom smjene postali su obični građani i toga bi morali biti svjesni. Unatoč tome, oni su se ponašali sljedećih 24 sata kao aktualni ministri. Time je počinjeno djelo zloporabe položaja i ovlasti, lažno predstavljanje, što je u najmanju ruku djelo prekršaja, a u ‘slučaju Orepić’ i kazneno djelo ugroze nacionalne sigurnosti i poziva na rušenje ustavnoga poretka”, stoji u izjavi koju potpisuje predsjednik HHO-a Ivan Zvonimir Čičak.

HHO ističe i da je Orepić kao običan građanin nakon smjene imao „24 sata pristup različitim dokumentima visokog sigurnosnog rizika uključujući i one u specijalnom sefu”, iako s tim dokumentima nije smio imati doticaja.

Navode i da političku i zakonsku odgovornost uz Orepića snosi i glavni ravnatelj policije koji mu je dopustio ulazak u zgradu budući je znao ili morao znati da Orepić više nije ministar unutarnjih poslova.

„Smatramo da je na Vladi daljnje propitivanje političke i druge odgovornosti Orepića i čelnih ljudi policije. Državno odvjetništvo pak moralo bi utvrditi moguću kaznenu ili prekršajnu odgovornost kako bivšeg ministra Orepića tako i čelnih ljudi policije i postupiti u skladu sa zakonima RH-a.

Doima se više nego neobično da se o ovome nije oglasila predsjednica Republike Kolinda Grabar Kitarović, niti da je inicirala sastanak Vijeća za nacionalnu sigurnost, s obzirom na činjenicu da ponašanje Mosta predstavlja ozbiljnu ugrozu nacionalne sigurnosti. Jednako tako čudi nas šutnja saborskoga Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost”, navodi HHO.