EHO, Nekategorizirano

Izbjeglice ne žele u Hrvatsku

Konferencija za medije ministra unutarnjih poslova Vlahe Orepica 070316

– Hrvatska podržava zajedničku sigurnosnu politiku, vrlo dobro surađuje s Frontexom i uspješno čuva vanjske granice Unije, kazao je Orepić.

Naglasio je dobru suradnju sa susjednim zemljama u tom nastojanju i ponovio da je tzv. balkanska ruta zatvorena, prenosi SEEbiz.

– Istodobno ispunjavamo naše obveze kada je u pitanju preraspodjela izbjeglica. Mi bismo ih trebali primiti 1563. Problem je u tome što oni u Hrvatsku ne žele. Dosad smo primili samo 19 izbjeglica na temelju toga dogovora i u procesu smo primitka još njih 30 iz Grčke i 20 iz Italije. Bili bismo sretni da možemo ispuniti cijelu kvotu, ali ne možemo. Oni žele dalje, njima je Hrvatska samo tranzitna zemlja, naglasio je.

Orepić je demantirao tvrdnje da u prihvatnom centru Porin u Zagrebu vladaju loši uvjeti.

– Ljudi koji se tamo nalaze imaju bolje uvjete nego u 90 posto hrvatskih škola. Sobe su bolje opremljene nego većina studentskih domova. Mnogi hrvatski građani žive u lošijim uvjetima nego migranti. Optužbe su lažne, rekao je.

Ponovio je da će policija istražiti prijave nevladinih organizacija o lošem postupanju policije prema migrantima na hrvatsko-srpskoj granici.

– Ako ustanovimo da je netko prekoračio ovlasti, bit će otpušten. Takvi ljudi ne mogu biti policajci u Hrvatskoj. Ali ne vjerujem da su optužbe istinite. Vrlo uspješno štitimo naše granice i to krijumčare ljudima baca u očaj. Zato sada pokušavaju, na neki način, manipulirati nevladinim organizacijama lažnim svjedocima i tako uzbuditi javnost kako bi mogli nastaviti sa svojim aktivnostima. Nećemo dopustiti da se to dogodi, naglasio je Orepić.

Dodao je kako je važna dobro surađivati na granicama i sustavno deportirati pojedince koji ilegalno prelaze granicu, dodajući da je upitno jesu li oni uopće tražitelji azila.

– Postoje vrlo dobri razlozi za sumnju da su oni uopće tražitelji azila. Možemo govoriti o azilu ako netko dolazi iz nesigurne zemlje u sigurnu, registrira se i dobije zaštitu. Ali ljudi dolaze k nama iz sigurnih zemalja, a ne žele se registrirati nigdje dok ne dođu do zemlje u koju su naumili stići. Tu zapravo ne govorimo o tražiteljima azila već o ekonomskim migrantima, istaknuo je.

Govoreći o ogradama koje su podigli Mađarska i Slovenija na granici s Hrvatskom, Orepić je kazao kako Hrvatska nema namjeru probleme rješavati ogradama već međusobnim poštivanjem.

– Ne rješavate nikakav problem ogradom. Što učiniti ako ograda nije dovoljna? Podići novu ogradu unutar ograde? Ne. Treba kontrolirati granice i istovremeno pomoći ljudima koji traže zaštitu. I to se treba činiti na temelju međusobnog poštivanja: oni moraju poštivati naša pravila i norme, a mi moramo biti svjesni njihovih tegoba i potreba, zaključio je ministar.