EHO, Nekategorizirano

Čečenija: Homoseksualce odvode u koncentracijske logore gdje ih muče elektrošokovima i batinaju do smrti

NasiljeSvjetski mediji prenose vijest da je u Čečeniji otvoren prvi koncentracijski logor za homoseksualce gdje muškarce muče elektrošokovima i kažnjavaju ih batinama do smrti. Prošli je tjedan nezavisni dnevni list Novaya Gazeta objavio da je privedeno stotinjak homoseksualaca i da su trojica ubijena. Prema njihovim informacijama vlasti su postavile nekoliko logora u kojima se homoseksualci ubijaju ili ih uvjere da napuste državu.

Jedan od logora navodno se nalazi u bivšem vojnom sjedištu u gradu Argun. Svetlana Zakharova, iz ruske LBGT mreže, rekla je za britanske medije: ‘Homoseksualce privode i zadržavaju ondje, radimo na tome da ih evakuiramo iz logora i mnogi od njih sad su već napustili regiju. Oni koji su uspjeli pobjeći kažu da ih drže u jednoj sobi, njih 30 do 40 zajedno. Muče ih elektrošokovima i batinama, neke su prebili do smrti.’

Jedan muškarac koji je uspio pobjeći, rekao je za Novaya Gazeta da zatvorenike tuku ne bi li otkrili još imena iz gay zajednice. Drugi je zatvorenik priznao da je mjesecima čečenskoj policiji plaćao mito, tisuće rubalja, samo da preživi, no sad su otvorili logore.

Alexander Artemjev, iz Amnesty Internationala u Rusiji, rekao je: ‘Možemo jedino pozvati ruske vlasti da istraže ove optužbe. Homoseksualce u Čečeniji svakodnevno maltretiraju i progone, a oni se boje govoriti o tome. Prisiljeni su ili skrivati se ili napustiti zemlju. U kontaktu smo s LGBT mrežom koja pomaže Rusima pronaći sigurno mjesto. Nažalost, boje se govoriti jer time ugrožavaju vlastite živote. To je glavni problem u Rusiji.’

Prosvjed u Munchenu protiv događaja u Čečeniji, 6. travnja 2017.
Prosvjed u Munchenu protiv događaja u Čečeniji, 6. travnja 2017.

Tanya Lokshina, iz nevladine organizacije Human Rights Watch u Moskvi, rekla je: ‘Već tjednima se vodi brutalna kampanja protiv LGBT osoba diljem Čečenije. Ovih se dana vrlo malo ljudi usudi pričati s članovima organizacija za ljudska prava i novinarima, čak i anonimno, jer vlada atmosfera straha i ljude zastrašuju najgorim metodama.

Podnošenje službene prijave protiv lokalne policije je iznimno opasno jer je osveta neizbježna. Teško je opisati koliko su LGBT osobe ugrožene u Čečeniji gdje je homofobija u porastu. I nisu samo u opasnosti od vlasti, već mogu postati žrtve ‘časnih ubojstava’ za koja su odgovorne njihove obitelji koje žele vratiti obiteljsku čast.’

Prema informacijama koje donosi Novaya Gazeta prošli je tjedan privedeno sto muškaraca osumnjičenih za homoseksualnost, a ubijena su trojica. Zadržane su navodno i neke poznate ličnosti s lokalne televizije.

Čečenski predsjednik Razman Kadirov, ključni Putinov saveznik, navodno stoji iza svega, no službeno njegov režim negira hapšenja tvrdeći da je ‘nemoguće goniti one koji nisu u zemlji’. Kadirov je uveo niz strogih islamskih zakona u tu većinski muslimansku republiku i već su ga više puta optuživali za kršenje ljudskih prava.

 

Čečenski vođa Ramzan Kadirov
Čečenski vođa Ramzan Kadirov

Njegov glasnogovornik Alvi Karimov rekao je za novinsku agenciju Interfax: ‘Ne možete uhapsiti ili mučiti nekoga tko ne postoji u zemlji. Da takvi ljudi postoje u Čečeniji, predstavnici zakona ne bi morali brinuti o njima jer bi ih njihovi rođaci i obitelji već poslali ondje odakle se ne mogu vratiti.’

Čečensko je društvo strogo konzervativno i obitelji se vrlo često odriču djece koja se deklariraju kao homoseksualci. Prema pisanju New York Timesa homoseksualne osobe s tog područja masovno uklanjaju profile na društvenim mrežama jer ih navodno i tim putem prate i dolaze do informacija koje bi dovele do uhićenja.

 

Preuzeto sa portala: Jutarnji list