Aktivizam, Nekategorizirano

Zagreb Pride poziva danas na prosvjed u 18 sati na Trgu antifašizma u Zagrebu

Na fotografiji svjedokinja napada Hana Grgić, koordinator Zagreb Pride-a Jelena Poštić. foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIĆ

Dan nakon napada suzavcem u zagrebačkom noćnom klubu Super Super u kojem se održavala tematska LGBT zabava, Zagreb Pride upozorio je da su nasilje i mržnja u posljednje vrijeme u porastu zbog čega će i u ponedjeljak poslijepodne održati prosvjed protiv takvih pojava, dok policiju poziva da što prije istraži okolnosti napada i zajamče sigurnost toj populaciji.

Izvršni koordinator Zagreb Pridea Jelena Poštić rekao je na konferenciji za novinare u Kući ljudskih prava u Zagrebu da takvih događaja nije bilo u proteklih nekoliko godina ali da su u zadnje vrijeme svjedoci porasta otvorenog nasilja i mržnje.

Zagreb Pride je, kaže Poštić, dobio niz poruka putem društvenih mreža koje potiču na mržnju zbog čega će podnijeti 11 kaznenih i šest prekršajnih prijava. Policiju pozivaju da što prije provede istragu te da s obzirom na okolnosti poduzme sve mjere kako bi im zajamčila sigurnost.

„Nekakva eskalacija i otvoreno nasilje i mržnja kojima smo svjedočili od 2002. kada je prvi put bačen suzavac na povorku pa do kraja 2000. mislili smo da je kraj nasilja takve vrste gotov ali nije i to se vidi u raznim sferama društva i poruka koju danas šaljemo da to treba prestati“, rekao je Poštić.

Građane i građanke je pozvao da im se pridruže u 18 sati na Trgu antifašizma gdje žele poručiti da je dosta nasilja i mržnje i da ljubav pobjeđuje svaku mržnju.

U Zagreb Prideu smatraju da su izjave nekih političara i aktualna klima povezana s rastom nasilja. „Naravno da je povezano, što se tiče političkih izjava bez javne politike kaznene odgovornosti osude ostaju samo na riječima“, rekao je Poštić.

Na konferenciji je bila i svjedokinja napada Hana Grgić koja je nazvala vrlo podmuklim činom činjenicu što je suzavac bačen u pola četiri ujutro kad je bila velika gužva. Osim toga suzavac je bačen na sredini kluba zbog čega mislim da se ciljalo ispuniti što veći prostor dimom, rekla je.

„Osjećaj suzavca u nosu, sinusima i ustima je neopisiv, mislila sam da je to to, i da je kraj. Čula je kako ljudi kašlju i vrište i kako razbijaju prozore“, rekla je Grgić. Ispričala je da su ljudi jako paničarili i da se jedan dečko u panici penjao po vratima u WC-u iako od toga nije imao koristi.

„Utisci nakon 24 sata: To je bio nevjerojatan teror i panika, mislim da će svaki sljedeći odlazak u klub biti prisutan određeni strah i panika“, kazala je svjedokinja napada. (Hina)