Inicijative, Nekategorizirano

Inicijativom “Što su ponijeli sa sobom” Cate Blanchett poziva na pomoć izbjeglicama

P-FAH-H1297798Mnoštvo poznatih osoba koje je okupila australska glumica i UN-ova veleposlanica dobre volje Cate Blanchett okupilo se u Londonu kako bi video snimkom pod nazivom “Što su ponijeli sa sobom” skrenuli pozornost međunarodne zajednice na situaciju u kojoj su se našle izbjeglice, prisiljene na bijeg pred ratnim sukobima, prenosi HINA.

Uz Blanchet se u video snimci pojavljuju razni selebritiji, među kojima su Keira Knightley, Stanley Tucci, Chiwetel Ejiofor, Jesse Eisenberg i Kit Harrington. Čitaju pjesmu pod nazivom “Što su ponijeli sa sobom”, objavljenu u ponedjeljak na Facebook stranici UNHCR-a u znak potpore izbjeglicama i prognanima.

Novčanik, mobitel, diploma, ključevi stana, državna zastava, karta u jednom smjeru… samo su neke od stvari koje su ti ljudi uspjeli zgrabiti bježeći pred ratnim vihorom, kaže se u pjesmi, koju je napisala Jenifer Toksvig, a nadahnule su je brojne priče i svjedočanstva izbjeglica.

“Ritam i riječi pjesme odražavaju kaos, gnjev i nemoć ljudi koji su iznenada bili prisiljeni napustiti svoje domove, zgrabiti neke osnovne stvari i pobjeći na sigurno”, rekla je Blanchett u priopćenju. “Mislim da je pjesma uspjela prenijeti ono što smo željeli… ‘što mi je činiti?… što da ponesem sa sobom?… a jedan od najsnažnijih dijelova pjesme je riječ ‘ključevi’. Ljudi su sa sobom ponijeli ključeve kuće jer se žele vratiti svojim domovima”, objasnila je glumica.

Svrha inicijative, pokrenute prije održavanja UN-ova summita o izbjegličkoj krizi je pozvati gledatelje video snimke da apeliraju na vlade zapadnih zemalja da izbjeglicama zajamče školovanje, zdravstvenu skrb i siguran novi dom.

Dosad je peticiju potpisalo milijun ljudi, a u petak će, prije početka povijesnoga summita o izbjeglicama u UN-ovu sjedištu u New Yorku biti predana glavnome tajniku organizacije Ban Ki moonu.

Blanchett je kazala da se nada kako će se na ovaj način uspjeti privući pozornost međunarodne zajednice na problem s kojim se u svijetu susreće 65 milijuna izbjeglica, a među njima je 4,8 milijuna sirijskih izbjeglica.