EHO, Nekategorizirano

Inteligencija i briljantnost – muške odlike?!

istrazivanje_crStudija provedena u SAD-u također je otkrila kako, za razliku od dječaka, djevojčice ne vjeruju da su ocjene u školi odraz nečijih intelektualnih sposobnosti.

Andrei Cimpian, koautor studije sa Sveučilišta u New Yorku, kazao je kako su rezultati istraživanja pokazali da čak i mlađa djeca mogu biti pod utjecajem rodnih stereotipa, poput onog da su inteligencija i darovitost učestalije kod muške populacije, prenosi Vox Feminae.

– Upravo zbog toga što su takva vjerovanja prisutna u najranijoj dobi, imaju toliko vremena utjecati na obrazovne putanje djevojčica i dječaka – kazao je.

U tekstu objavljenom u časopisu Journal, istraživači s tri američka Sveučilišta opisali  su metode testiranja 400 djece, od kojih su polovicu činile djevojčice, kojima su istražili utjecaje rodnih stereotipa na dječje poimanje inteligencije i sposobnosti.

U prvom je testu grupi od 96 djevojčica i dječaka u dobi od pet, šest i sedam godina pročitana priča o vrlo inteligentnoj osobi, kojoj su djeca kasnije pokušala pogoditi spol. Zatim im je pokazana serija fotografija odraslih parova, kako bi pokušali pogoditi koja od prikazanih osoba bi mogla biti visoko inteligentna. U zadnjem su testu djeca pokušala određene pozitivne osobine povezati s fotografijama muškaraca i žena.

Prikupljeni rezultati istraživanja pokazali su kako djeca u dobi od pet godina pozitivne karakteristike najčešće povezuju s vlastitim rodom. Međutim, već od šeste godine, djevojčice će puno rjeđe doći do sličnih zaključaka. Tako je 65 posto šestogodišnjaka upravo odraslim muškarcima dodijelilo opis ‘vrlo, vrlo pametne osobe’, dok je samo 48% šestogodišnjakinja to učinilo s odraslim ženama.

U sljedećem koraku studije istraženo je koje rodove djeca percipiraju kao akademski uspješnije. Iako su generalno djevojčice bolje ocjene povezivale s vlastitim rodom, pokazalo se kako, za razliku od dječaka, one ne vjeruju da su ocjene nužno odraz nečije briljantnosti.

– Već u ranoj dobi djevojčice prestaju uzimati u obzir samo dokaze koji su pred njihovim očima i svoju percepciju ‘vrlo, vrlo pametnih’ osoba počinju temeljiti na ostalim stvarima – navodi Cimpian.