Nekategorizirano, Stajališta

Jokić: Reformu je sabotirao i dio akademske zajednice

Istaknuo je kako Ekspertna radna skupina nije mogla "pristati na političke pritiske Istaknuo je kako Ekspertna radna skupina nije mogla "pristati na političke pritiske
Istaknuo je kako Ekspertna radna skupina nije mogla “pristati na političke pritiske

Donedavni voditelj Ekpertne radne skupine za povedbu Cjelovite kurikularne reforme dr. Boris Jokić u četvrtak se otvorenim pismom javno zahvalio svojim najbližim suradnicima za mjesece zajedničkoga rada na osmišljavanju boljega sustava odgoja i obrazovanja i od njih se, kao i od svih koji su radili na toj reformi, oprostio napisavši “kako je danas posebno težak dan za nas koji smo prvi počeli graditi taj san, pažljivo planirajući svaki proces, korak, riječ, odnos i pogled”, piše Hina.

Jokićevo pismo objavili su dnevnici Večernji list i Jutarnji list.

“U životu radimo mnogo stvari, ali samo ponekad nešto što nas iskonski mijenja. Na ovim prostorima ljudi teško surađuju i slabo komuniciraju. Naš je rad pokazao da je i to moguće. Pokušali smo svakome od Vas pristupiti ljudski i iskreno, biti za Vas u svakom trenutku i za svaki problem kojeg ste imali. Štitili smo integritet svakog od Vas ponaosob i u trenucima kada se niste međusobno slagali i onda kada te imali poteškoća izvana”, piše, među ostalim, Jokić.

U pismu je istaknuo i kako su njegovi suradnici i on “željeli pokazati da se složeni procesi u ovoj zemlji mogu izvesti na drukčijim osnovama, da svaki čovjek vrijedi bez obzira na spol, titulu, svjetonazor, dob ili ikoju drugu osobinu. Zajedno s Vama, osmišljavali smo bolji sustav odgoja i obrazovanja – onaj u kojem se odgojno-obrazovne radnike, sveučilišne nastavnike i znanstvenike cijeni”.

Uz napomenu “kako vrijeme otkriva i ono će pokazati što smo pogrešno, a što dobro napravili”, Jokić je istaknuo i kako Ekspertna radna skupina nije mogla “pristati na političke pritiske jer su oni protivni svemu što čini ovaj proces onakvim kakav jest, a ti su pritisci bili usmjereni cenzuri Vašeg rada”.

Jokić je ustvrdio i da, iako su redovito i svakodnevno ukazivali na nužnost, nije osigurana zakonska osnova za uvođenje dokumenata koje su sastavili, nije pokrenuta ni jedna aktivnost za povlačenje novca iz EU fondova koji su jedini izvor financiranja reforme ovakve složenosti, te da se raspiše najavljeni javni poziv za škole.

Istaknuo je kako su njegovi suradnici i on, ali i dio struke i javnosti, “bili izloženi svakodnevnim uvredama, lažima, na kraju i fizičkim i virtualnim prijetnjama”. “Molili smo da ministarstvo stane iza ljudi koji rade važan društveni posao. Nije bilo reakcije”, navodi u pismu.

“Javnost ne zna, ali važno je reći i da je dio akademske zajednice tijekom ovoga procesa i u stručnoj raspravi postupio neetično i klevetnički. Neke osobe su javno lagale o tome da su se prijavile na javne pozive, neke su se lažno predstavljale u ime drugih u stručnoj i javnoj raspravi, neke su izravno falsificirale rad drugih i stavljale ih kao prilog stručnoj raspravi…”, ustvrdio je.

Jokić je ocijenio kako je “sve navedeno kompromitiralo i ugrozilo proces čime je, kao što je i najavljeno, ‘zaustavljena’ Cjelovita kurikularna reforma”.

“Što će biti s našom reformom teško je reći. Stotine je (pa čak i tisuće) ljudi ugradilo svoje vrijeme, iskustva, srce i rad u sve ovo. Vremena su takva da je teško pobuditi emocije, a Hrvatska je društvo u kojoj su reakcije ljudi rijetke, time je važnije sve što se odigralo krajem siječnja i početkom lipnja 2016. Te su reakcije bile iskrene. Politika (kojagod) će morati dati odgovore na sve to. Toliki trud, stručnost i entuzijazam u vjetar mogu baciti samo neodgovorne osobe”, stoji u Jokićevu pismu.

“Nama je najvažnije ako smo prema Vama uspjeli biti iskreni, pošteni, ako smo u teška vremena uspjeli biti i ostati ljudi. Vi jeste. Hvala Vam od srca na svemu. Ovo je Vaša reforma. Hrabro i otvoreno”, zaključio je Boris Jokić.

Inače, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta u četvrtak poslijepodne je potvrdilo da će rektorica Sveučilišta u Zadru Dijana Vican i docent na Prirodoslovno-matematičkome fakultetu Sveučilišta u Zagrebu Matko Glunčić biti na čelu Povjerenstva za provedbu Cjelovite kurikularne reforme.