EHO, Nekategorizirano

Marihuana kao poslovna prilika

berlin_crNa međunarodnoj konferenciji o kanabisu koja je prošlog tjedna održana u Berlinu nije bilo niti traga dugokosim hipijima i tipičnim konzumentima “trave”. U pravilu su se mogli vidjeti samo ozbiljni poslovni ljudi u odijelima i kravatama jer svima je jasno da se tu otvara i golema poslovna prilika gdje se mogu zaraditi milijuni i čak milijarde eura. Povod je bila zakonska novina koja je u Njemačkoj stupila na snagu početkom ove godine po kojoj se i kanabis i njeni derivati – dakle i hašiš, smatra lijekom kojeg se može dobiti na liječnički recept, piše DW.

Naravno, s tom novinom je povezano i mnoštvo problema. Njemačka vlada je već osnovala posebnu agenciju koja će nadzirati promet kanabisom kako bi on ipak ostao samo ograničen na apoteke i za medicinsku svrhu. No drugi problem je još veći: ako se marihuana želi koristiti kao lijek, onda ona mora imati točno određenu i vrlo visoku količinu aktivnih sastojaka.

– Trava uzgojena tek na balkonu ili na otvorenom polju nema šansi da ispuni te uvjete, tako da nije lako dobiti licencu za uzgoj – objašnjava Georg Wurth iz Udruge uzgajivača konoplje.

– Kanabis mora imati visoku i ravnomjernu farmaceutsku kvalitetu i tu je onda potrebna izuzetna standardizacija uzgoja. Koncentracija aktivnih sastojaka kao što su THC (tetrahidrokanabinol) i CBD (kanabidiol) ne smije jako oscilirati. A to mogu samo super-stručnjaci. Na otvorenom je to nemoguće, samo zasađeno na balkonu ili na polju – nemate šansi!

Njemačka državna agencija bi zato rado kao partnere imala tvrtke koje imaju iskustva – naravno u legalnom uzgoju kanabisa. Ali gdje da se one nađu? Wurth primjećuje kako njemačka vlada “očito nema povjerenja u njemačke mlade tvrtke da bi one mogle isporučivati robu u dovoljno velikim količinama i u dovoljnoj kvaliteti. Zato su otišli u Kanadu i pogledali tvrtke koje tamo djeluju.”

Jer sa ovom zakonskom novinom se mijenjaju i dimenzije koliko bolesnika će eventualno koristiti kanabis. Zapravo je i dosad to bilo moguće u iznimnim slučajevima, ali za oko tisuću dosadašnjih pacijenata je bilo dovoljno uvoziti marihuanu iz Nizozemske. No njihov broj bi ubrzo mogao biti daleko veći:

– Od oko 500.000 sve do milijun pacijenata koji pate od kronične boli bi ubuduće mogli biti tretirani preparatima kanabisa – smatra Dirk Rehahn.

On je pak poslovođa tvrtke koja se barem indirektno također nada golemom poslu u uzgoju kanabisa: oni proizvode staklenike i tehniku intenzivnog uzgoja biljaka u kontroliranom okruženju.

No zasad se ipak čini da će posao u opskrbi njemačkog tržišta prije svega biti sklopljen sa tvrtkama iz SAD ili Kanade koja je nedavno odlučila čak i potpuno legalizirati marihuanu. No i tvrtke iz SAD imaju golemih iskustava: u 28 tamošnjih saveznih država je već dozvoljen uzgoj kanabisa za medicinsku namjenu, a u osam saveznih država je on legalan i za užitak. Samo u saveznoj državi Colorado je prošle godine proizvodima od kanabisa ostvaren promet od oko 400 milijuna dolara. Ukupno u čitavim SAD se sa kanabisom ostvaruje promet od neke tri milijarde dolara, a u prosjeku se oko jedan postotak stanovništva tretira kanabisom. U Njemačkoj bi to onda značilo da bi eventualno bilo oko 800.000 potrošača.

Kanada je nedavno otišla i korak dalje i praktično legalizirala uživanje kanabisa. Ali već i u uzgoju za medicinske svrhe je sakupila golema iskustva.Važan dio ove konferencije u Berlinu je bio posvećen i priboru i načinu konzumacije kanabisa.

– Nema nikakvih jasnih odredbi kako da pacijenti konzumiraju kanabis. Ima i takvih koji nude klasične jointe pomiješane s duhanom, ali to nije preporučljivo jer opterećuje dišne putove – kaže nam Georg Wurth.

Umjesto da se zapali joint ili lula, na konferenciji već ima i prvih tvrtki koje nude takozvane vaporizatore. Jedna od njih je i firma Storz & Bickel iz Tuttlingena na jugu Njemačke i njen poslovođa Jürgen Bickel nam objašnjava kako to funkcionira:

“To su uređaji koji ne sagorijevaju ‘travu’, nego ga zagrijavaju sve do 180 stupnjeva. Tako se samo oslobađaju kanabidioli. Ne stvara se nikakva smola i dobivate čisti aerosol, što je zdravstveno potpuno neškodljivo.”

Je li legalizacija kanabisa u medicinske svrhe tek prvi korak prema njegovoj potpunoj legalizaciji u Njemačkoj? Predsjednik udruge uzgajivača konoplje je naravno izraziti pristaša legalizacije.

– To bi naravno tek otvorilo golemo tržište. Ali zašto da se ono prepusti kriminalcima? – pita Georg Wurth. Upozorava nas na apsurdnu situaciju koja trenutno vlada: mlađima od 18 godina je praktično teže doći do boce votke ili rakije nego do vrećice marihuane od dilera, makar je to zapravo kriminalno djelo.

– Ne bi li bilo bolje da se to tržište regulira i da se tako omogući i zaštita mladih?

No prije nego što se možda i to dogodi, kanabis će ostati samo lijek. Ali i tako će se moći dobro zaraditi – konačno potpuno legalno.