EHO, Nekategorizirano

NASA: Dubrovnik među gradovima koji će najprije biti potopljeni

dubrovnik_crTaj alat otkrio da je London među gradovima koji će biti zahvaćeni zbog topljenja leda na Grenlandu. Iz istog razloga mogao bi biti potopljen i Dubrovnik, stoji u dokumentima koji prate istraživanje, prenosi SEEbiz.

Znanstvenici su u “formulu” stavili učinak Zemljine gravitacije i njezine rotacije kako bi predvidjeli kako će se voda “redistribuirati” diljem svijeta.

– Alat za svaki grad daje jasnu sliku koji su ledenjaci od posebne važnosti – kazao je jedan od znanstvenika koji je sudjelovao u istraživanju.

Istraživanje je pokazalo da od topljenja velikih ledenih površina na zapadnom dijelu Grenlanda u Europi trebaju strahovati, uz London i Dubrovnik, i Tromso, Oslo, Atena, Sirakuza, Marseille, Gibraltar i Brest. Znanstveni podaci pokazuju da je topljenje ledenjaka imalo utjecaja na rast razine mora tijekom 20. stoljeća, a u 21. stoljeću se taj utjecaj još povećao.