Nekategorizirano, Stajališta

Povezanost borbe za prava žena s borbom za prava životinja

Slika zaslona iz 2017-03-07 13:33:49Povodom Dana žena, Prijatelji životinja šalju podršku borbi za ženska i ljudska prava općenito. Stoljetna borba donijela je značajne pomake u stvaranju pravednijega društva. Ipak, mnoga izborena prava krše se i iznova dovode u pitanje, pa se borba nastavlja.

Udruga Prijatelji životinja ukazuje na povezanost tih borbi s borbom za prava životinja. Životinje su u ljudskome postupanju tek objekti koje dominantna ljudska vrsta može konzumirati, podčinjavati, zlostavljati i ubijati samo zato što ima moć da to čini. Ljudi im oduzimaju identitet i negiraju njihovu sposobnost osjećanja boli i patnje.

Mesna i mliječna industrija te industrija jaja temelje se na brutalnom iskorištavanju ženskog reproduktivnog sustava. Krave, svinje, kokoši i ostale životinje koriste se kao živi strojevi za proizvodnju što većih količina mesa, mlijeka i jaja. Uskraćuju im se majčinstvo i djeca. Žive u neprekinutom krugu prisilnog razmnožavanja i zatočeništva. Ljudi nemilosrdno podvrgavaju životinjska tijela toliko okrutnim postupcima da bi za takva zlodjela, kada bi se činila drugim ljudima, jedina primjerena kazna bio doživotni zatvor.

Iscrpljivanje kravljih tijela čestim, prisilnim oplodnjama u tzv. rape racku i podvrgavanje okrutnim ciklusima stalne trudnoće kako bi davale što više mlijeka, odvajanje teladi od majki nedugo nakon rođenja i slanje djece u klaonice, genetska manipulacija njihovim tijelima kako bi proizvodile i do pet puta više mlijeka nego što bi to činile prirodno za svoje dijete; masovno ubijanje pilića koji peradarskoj industriji predstavljaju otpad i iskorištavanje kokoši za proizvodnju jaja; oduzimanje praščića kako bi postali odojci i brzo ponovno oplođivanje svinja, zbog čega one često polude neurotično žvačući šipke svojega kaveza… samo su neki od bolnih postupaka kojima se svakodnevno podvrgavaju milijarde nedužnih.

Do bitnih društvenih promjena za sve ljude neće doći sve dok se opravdava i ozakonjuje nasilje prema drugim vrstama koje ovise o ljudskom suosjećanju i etičkoj osviještenosti.

Prijatelji životinja žele povodom Dana žena potaknuti na razmišljanje o stvaranju pravednijega svijeta za nas same i sve ostale, bez obzira na klasu, rasu, spolni i rodni identitet, seksualnu orijentaciju, invaliditet, dob, ali i vrstu.

Kratak video „Eksploatacija žena” i više informacija nalaze se na www.prijatelji-zivotinja.hr.