EHO, Nekategorizirano

Predstavljeni rezultati istraživanja: Mladi pozitivni prema EU, nezaposlenost manja, ali životni troškovi rastu

Mreža mladih Hrvatske (MMH), u partnerstvu s Varaždinskim Underground Klubom (V.U.K.), danas je putem Zoom platforme online predstavila rezultate istraživanja percepcija mladih, kao dio projekta “7 godina u EU – što mladi imaju od toga?“, navodi se na stranici mmh.hr.

Na predstavljanju su uz predstavnike MMH i V.U.K.-a sudjelovali Marko Boko (Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj), Marko Kovačić (Institut za društvena istraživanja u Zagrebu) te Miljana Pejić (Krovna organizacija mladih Srbije – KOMS). Uz njih sudjelovalo je još 30-ak mladih, predstavnika iz različitih udruga i institucija.

Istraživanje koje je predstavljeno i koje je poslužilo kao uvod o raspravu provedeno je u dva dijela, kroz online upitnik koji je ispunilo 356 mladih osoba (16-35 godina) te kroz fokus razgovore s mladima u kojima su sudjelovale 24 osobe. Istraživanje je obuhvatilo pitanja iz različitih područja, a sva su se ticala toga kako mladi ljudi percipiraju promjene u sedam godina članstva Hrvatske u EU, odnosno je li u odnosu na 2013. došlu do poboljšanja ili pogoršanja u različitim područjima, prema njihovom mišljenju. Tako mladi u manjem ili većem postotku smatraju da je danas ipak lakše naći posao, da je lakše osobama iz ruralnih krajeva nastaviti obrazovanje u većim sredinama ili da se ljudska prava svih građana bolje štite i poštuju. S druge strane, veći broj mladih smatra da je danas stanovanje manje priuštivo, da država ne brine dovoljno o nezaposlenim i onima koji primaju socijalnu pomoć ili da političari i političke stranke manje slušaju i provode volju birača nego što je to bilo 2013. godine.

Većina tih percepcija odgovara i stvarnom stanju- nezaposlenost mladih danas je stvarno manja nego što je bila 2013., kao što je i kraće prosječno trajanje nezaposlenosti, kao što su i cijene režijskih troškova i stanarine porasle značajno više od prosječne plaće, pogotovo u Zagrebu te turističkim središtima. Ono gdje ovo istraživanje pokazuje rezultate koji odskaču od učestalog narativa jest po pitanju percepcije koliko sami mladi ljudi prate politička zbivanja i aktualnosti. Često se naime čuje da su mladi neaktivni i apolitični, ali ovo istraživanje s čime su se složili Kovačić i Boko pokazuje da mladi nisu zapravo ništa manje ili više politički aktivni od bilo koje druge grupe ljudi određenih po godinama. (Koliko se slažete s tvrdnjom da danas mladi više prate politička zbivanja i aktualnosti nego u razdoblju prije ulaska Hrvatske u EU?)

Na kraju predstavljanja i istraživanja sudionici su se osvrnuli na pozitivan stav mladih prema EU. Naime, u ovom istraživanju gotovo 70% mladih bi, da je sutra referendum o izlasku Hrvatske iz EU, glasalo protiv toga, odnosno za ostanak. Slični postotci su se pojavili i u IDIZ-ovim istraživanjima kao i kroz istraživanjima Eurostata. Pokazalo se da većina mladih ne krivi EU za neke potencijalne loše politike ili odluke na razini Hrvatske te da postoji značajna doza pozitivnog stava prema EU.

(Da je sutra referendum o izlasku Hrvatske iz EU, za što bi dali svoj glas?)

Cijelo istraživanje možete preuzeti ovdje.