Aktivizam, Nekategorizirano

Prijatelji životinja zbog potresa pozivaju na pomoć stradalima umjesto petardi za Novu godinu

Udruga Prijatelji životinja u srijedu je pozvala sve da dočekaju 2021. bez petardi i druge pirotehnike iz poštovanja prema žrtvama potresa u središnjoj Hrvatskoj, a uz to je otvorila link za informacije vezane za pomoć ljudima i životinjama stradalima u potresu.

“Ova godina svima nam je iznimno teška, a nakon potresa u Zagrebu u ožujku, godina završava još gorim stradanjima ljudi i s još većim brojem žrtava. Molimo sve da pokažu barem minimum suosjećanja prema ljudima koji su na bilo koji način stradali ove godine i da ne stvaraju svima dodatni stres i strah ispucavanjem pirotehnike”, priopćila je Snježana Klopotan Kačavenda iz Prijatelja životinja.

Ako želimo nešto slaviti, onda proslavimo mirno ljudsku solidarnost u ovim teškim vremenima, dodala je.

“Ljudi su prestrašeni, ne spavaju i trzaju se na svaki zvuk. I u nekim boljim vremenima teror petardama predstavljao je noćnu moru i za životinje i za ljude, a sada je pokazatelj krajnjeg primitivizma i bešćutnosti”, poručili su Prijatelji životinja.

Pozvali su ljude da pokažu empatiju prema onima kojima se ne slavi jer su ove godine izgubili blisku osobu, posao ili dom i bore se za egzistenciju.

Otvoren link za pomoć ljudima i životinjama

Još nemaju točne informacije o životinjama koje su stradale, no na stranici www.prijatelji-zivotinja.hr/potres ažuriraju informacije o tome tko sve traži i nudi pomoć ljudima i životinjama u nevolji, prvenstveno privremenim smještajem za životinje, odnosno za ljude s njihovim životinjama, ali i pomoć u robi, lijekovima, hrani ili na druge načine.

“Molimo sve koji nude pomoć stradalim ljudima, koji su ostali bez domova, da uzmu u obzir da mnogi od njih imaju i četveronožne članove obitelji i druge životinje koje ne žele i ne mogu napustiti”, istaknuli su aktivisti, upozorivši da su nakon potresa u Zagrebu svjedočili tome da u organiziranom smještaju nisu željeli primiti pse i mačke stradalih.

“Nemojmo da se to ponovi! U teškim tragedijama kao što je ova, životinje svojom bezuvjetnom ljubavlju i smirujućom prisutnošću djeluju na ljude terapeutski i pomažu im da lakše prebrode sve životne nevolje”, apelirali su iz Prijatelja životinja.

Osim dojava o izgubljenim ljubimcima, dobivaju saznanja i o patnji krava, svinja, kokoši i drugih životinja koje su stradale zbog srušenih štala i štagljeva ili su ostale prepuštene kiši i drugim neprilikama zbog srušenih gospodarskih objekata, stoga mole nadležne da i njima što prije pomognu.