Nekategorizirano, Svijet

Rasa i etnicitet u pozadini gotovo 6 od 10 zločina iz mržnje u SAD-u prošle godine

 EPA/RAJAT GUPTA
EPA/RAJAT GUPTA

– Broj zločina iz mržnje u SAD-u prošle godine povećao se drugu godinu za redom, navodi se u izvješću FBI-ja objavljenom u ponedjeljak.

U 2016. počinjeno je 6121 incidenata zločina iz mržnje, u odnosu prema 5800  godinu dana prije, navodi se.

Gotovo svi zločini počinjeni prošle godine temeljeni su na predrasudama –  57,5 posto motivirano je rasnim ili etničkim predrasudama, 21 posto religijskim predrasudama a 17, 7 posto zločina motivirano je predrasudama prema seksualnoj orijentaciji.

Zločini iz mržnje rasno i etnički motivirani obuhvaćaju 3489 slučajeva, u odnosu prema 3310 godinu prije, stoji u izvješću FBI-ja. Pola od tog broja motivirano je rasizmom protiv crnaca, navodi se u izvješću.

Izvješće pokazuje porast zločina iz vjerske netrpeljivosti, a većina je bila usmjerena protiv židova i muslimana. Antisemitizam  je razlog oko 55 posto počinjenih zločina, nakon toga protumuslimansko raspoloženje koje je motiviralo oko 25 posto zločina.

Broj zločina iz mržnje čija su meta homoseksualne, biseksualne i transrodne osobe također je porastao prošle godine.

Izvješće je zadnja godišnja kompilacija incidenata motiviranih predrasudama koji su prošle godine zabilježeni u SAD-u.

Ukupno 15.254 agencija za provedbu zakona dalo je podatke za to izvješće, od kojih je 1776 prijavilo jedan ili više zločina iz mržnje.

Ostale agencije nisu prijavile ni jedan takav incident na područjima u djelokrugu svoje odgovornosti.