EHO, Nekategorizirano

Savez izviđača Hrvatske: ‘Naravno da se bojimo zaraze, ali pomaganje je nama čast…’

Početkom godine, Savez izviđača Hrvatske, ušao je u pregovore s Civilnom zaštitom oko toga da se pokrene pričuvna izviđačka postrojba pri Civilnoj zaštiti koja će djelovati na području Zagreba i okolice, a onda će se slične isplanirati i za ostatak Hrvatske.

Autor: Iva Milotić, 24sata

Nedaće koje su kasnije zadesile našu zemlju tada još nisu bile ni na pomolu, ali pričuvna je postrojba na svu sreću osnovana. Volonteri su prošli kroz niz edukacija i vrlo brzo su mobilizirani.

Bio je 20. ožujak. Pozvali su me da sudjelujem u pretvaranju Arene Zagreb u privremenu bolnicu za oboljele od korona virusa. Moram priznati da nije bilo ugodno iz prve ruke gledati u to kako se koncertna dvorana odjednom pretvara u bolnicu. Postali smo svjesni da nas možda čeka užasan scenarij. Morali smo predano raditi, unatoč toj neizvjesnosti i zabrinutosti – rekao je Boris Vujnović (27), izviđač i jedan od zagrebačkih volontera.

foto: Hrvatski savez izviđača

Dodaje kako su radili ukupno oko šest dana i to u tri faze. Osposobljavali su po 300-tinjak kreveta u svakoj fazi i postepeno punili Arenu raznom bolničkom opremom. A da je pretvaranje Arene u sekundarnu bolnicu bilo šokantno iskustvo, slaže se i Dan Špicer iz Hrvatskog saveza izviđača koji je koordinirao pričuvnu postrojbu.

– Ispada da smo naslutili sve crne dane koji će nas stići, a nismo, naravno. Bila je to slučajnost što smo baš početkom godine išli na razgovore s Civilnom zaštitom, ali sretan sam što je tako ispalo jer mislim da su naši volonteri puno pomogli svima u ovoj krizi. Drago mi je da je Civilna zaštita u nama prepoznala partnera jer naši ljudi su dobro utrenirani baš za ovakve akcije koje su uslijedile nakon formiranja pričuvne postrojbe. Naše prve akcije uključivale su podizanje velikih vojnih šatora pred osam hrvatskih bolnica, pred šest u Zagrebu, jednom u Splitu i jednom u Sisku. Radilo se o trijažnim, prijamnim punktovima i svih osam smo podigli za doslovno jedan dan. A onda je došla na red i Arena Zagreb. Slažem se s volonterima da je to bilo dosta potresno – rekao je Špicer.

Međutim, kao najveći izazov od svih akcija koje su imali do danas, navode onu kad su nakon potresa u Zagrebu postavili čitavo šatorsko naselje na Trgu dr. Franje Tuđmana.

foto: R0MAN AVDAGIC

Tog smo dana digli čak 100 ljudi. Kao i u svim našim akcijama, vodili smo računa o tome da sve redom budu mladi, ali punoljetni i zdravi ljudi te oni koji ne dijele kućanstvo s nekim starim i bolesnim članom obitelji. Svi su i sami još bili u šoku, nekima od njih također su stradale kuće, ali svejedno su izašli na teren. Digli su šatorsko naselje za preko 500 ljudi u samo osam sati. Tada još nismo znali kako će se stvari razvijati i hoće li biti potrebe za tim naseljem, odnosno nije se znalo hoće li biti naknadnih udara ili ne. Srećom, naselje koje smo podigli nije se koristilo pa smo ga nakon dva tjedna srušili – otkrio je Dan.

Za vrijeme svih akcija, kaže, maksimalno su poštovali epidemiološke mjere, svi su volonteri nosili maske i rukavice te držali distancu čak i na zahtjevnim zadacima na terenu.

– Željeli smo pomoći, a uostalom to nam je i dužnost budući da smo izviđači. Međutim, i mi smo samo ljudi i naravno da nas je nekad bilo strah. Primjerice, dok smo dizali šatore pred bolnicama, tamo je bilo puno pacijenata koji su neprestano onuda prolazili i prođe ti kroz glavu da bi se bez problema mogao zaraziti. To nije ugodno, ali nastavili smo s poslom i uvijek bi iznova išli na takve akcije da zatreba – rekao je Vujnović.

foto: Hrvatski savez izviđača

Špicerova ekipa u zadnja dva tjedna, svaki drugi dan istovaruje avione pune opreme koji dolaze iz Kine.

– Svaki dan dolazi od 50 do 70 tona opreme koja se ručno mora prebacivati s palete i utovarivati u kamione koji putuju prema županijskim središtima. Često tijekom noći mijenjamo raspored jer avione kasne ili rane pa moramo javiti ljudima da je akcija pomaknuta ili pak moraju doći ranije – rekao je Špicer.

Dodao je da trenutno organiziraju akcije prikupljanja pomoći za stradale u potresu, osobito za Čučerje i Markuševec. U pregovorima su s raznim građevinskim firmama, odnosno volonteri bi trebali dostavljati ljudima materijale za sanaciju kuća.

Pročitajte više na: https://www.24sata.hr/news/naravno-da-se-bojimo-zaraze-ali-pomaganje-je-nama-cast-690010 – 24sata.hr