Nekategorizirano, Svijet

Studentski prosvjedi protiv Trumpa ušli u drugi tjedan

Anti-Trump prosvjedi ispred Trump nebodera na Manhattanu, New York, USA, Foto: EPA/KEVIN HAGEN
Anti-Trump prosvjedi ispred Trump nebodera na Manhattanu, New York, USA, Foto: EPA/KEVIN HAGEN

Prosvjedi protiv izabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa ušli su u drugi tjedan u ponedjeljak, a tisuće studenata uzvikivalo je poruke poput “Nije moj predsjednik!” nakon što su napustili učionice širom zemlje.

Zadnji su prosvjedi reakcija na Trumpov izbor ultrakonzervativnog desničara Stephena Bannona za glavnog savjetnika i stratega.

Losangeleske školske vlasti procjenjuju da je 4000 studenata napustilo učionice širom grada u prosvjedu protiv izbora novoga predsjednika čija se kampanja temeljila na deportaciji imiganata bez isprava i izgradnji zida između SAD-a i Meksika.

Uprave u javnim školama u Seattleu kažu da je 5000 polaznika napustilo učionice visokih i srednjih škola u ponedjeljak. Te brojke predstavljaju oko 10 posto učeničke populacije u distriktu, prema glasnogovorniku škola Lukeu Duecyju.

Vlasti u Portlandu, Oregonu, Montgomeryju, Marylandu i San Franciscu kažu da prosvjeduju stotine mladih ljudi.

Deseci tisuća ljudi prosvjedovalo je u gradovima od New Yorka do Los Angelesa u velikim mirnim prosvjedima nakon što je Trumpova pobjeda uznemirila javnost.

Međutim ima i sporadičnih izgreda. Prosvjednici u Oaklandu u Kaliforniji prošli su tjedan bacali stvari na policiju i razbijali izloge trgovina.

Više od stotinu ljudi uhićeno je u Portlandu, rekla je policija u ponedjeljak. Prosvjednici u tom gradu su tijekom vikenda blokirali promet i bacali stvari na specijalnu policiju koja je uzvratila papar sprejem i neubojitim eksplozivnim napravama.

Civilne skupine za ljudska prava i policija prate nasilje protiv manjina u SAD-u nakon Trumpove pobjede te navode izvješća o napadima na žene prekrivenih glava, rasističkim grafitima i maltretiranju djece imigranata.

Trump je pozvao na mir i jedinstvo i osudio bjelačke rasističke skupine koje ga podupiru. On je u nedjelju rekao da je bio “tako ožalošćen” kad je čuo vijesti o rasističkim uvredama i osobnim prijetnjama protiv Afroamerikanaca, Latinoamerikanaca i homoseksualcima koje su izrekli neki od njegovih pristaša.

“Kažem ‘Zaustavite se’ – ako to pomaže”, rekao je Trump u intervjuu za televizijsku mrežu CBS.