EHO, Nekategorizirano

Svjetski dan beskućnika obilježen u Šibeniku, gradu primjeru dobre prakse u brizi za beskućnike

43703362101559719990463172249005765660508160o‘Nitko gladan, nitko bez krova nad glavom i nitko bez podrške’ slogan je 12. Nacionalnog susreta udruga i institucija koje se bave beskućnicima koji se danas održava u Šibeniku na Svjetski dan beskućnika. Procjene o broju beskućnika u Hrvatskoj kreću se od tisući do deset tisuća, ovisno o definiranju pojma, a prema procjeni Hrvatske mreže za beskućnike u Hrvatskoj je oko 2000 apsolutnih beskućnika koji spavaju na otvorenom, prenosi Šibenik.in.

Šibenski gradonačelnik Željko Burić istaknuo je da mnogi misle da je ova tema daleko od njih, a nesvjesni su da je tako bliska u ovim teškim ekonomskim vremenima.

– Društvo u cjelini i lokalna sredina koja nema socijalnu osjetljivost, to nije dobro uređeno društvo. Samo država u sprezi s lokalnom i regionalnom samoupravom koja sagleda svaki element i komponentu socijalnog življenja, a beskućnici su jedna od takvih komponenti, može se nazvati društvo zadovoljnih ljudi. S ponosom moram reći da grad Šibenik ima beskućnike, ali nema beskućnike na ulicama. Sjajna priča suradnje Caritasa, Šibenske Biskupije, Županije i Grada, gdje smo zajedničkim trudom realizirali sjajan projekt u kojem ti ljudi nisu samo u prenoćištu, već su u organiziranom sustavu resocijalizacije – kazao je gradonačelnik Burić dodavši da su tako izvučeni svi njihovi potencijali koje su skrivali i koje nisu imali hrabrosti pokazati.

43684153101559719988413178894944743952220160oŠibensko-kninski župan i predsjednik Hrvatske zajednice županija kazao je da nema kutka ove planete gdje nije zastupljen problem beskućništva i potreba za tretmanom problema koji se sve više i više javlja.

– To je i ogledalo društva, a ne postoji informacija koliko je točno takvih ljudi u gradu, državi, ali ni u Europi. Drago mi je da postoji jedinstvo i pokušavamo pomoći ljudima koji su stjecajem životnih okolnosti ostali bez krova nad glavom. U Šibeniku je to rezultiralo otvaranjem prihvatilišta koje je zbrinulo 14 ljudi – kazao je župan Pauk te izrazio zadovoljstvo što je to postignuto suradnjom više institucija.

 

Zamjenik voditelja šibenskog Caritasa, Miljenko Jukić kazao nam je da su u Šibeniku prošle godine otvorili i dodatnih šest ležajeva pa ih ukupno ima 16 što je dovoljno za Šibenik. Ima još beskućnika koji su na cesti, kaže nam, ali dobar dio tih ljudi je neprilagođeno.

– To su vukovi samotnjaci koji ne poštuju pravila, nisu socijalizirani i ne žele ući u zajednicu. Mora se voditi računa o osobnoj higijeni, voditi računa o svom prostoru, a postoje i zajedničke obaveze što se tiče prostora – kaže nam Jukić, ali isto tako, ne možemo dignuti ruke od takvih osoba.

Ne postoji zakonski okvir, ali radi se na tome da se napravi prostorija za dnevni boravak gdje će preko dana moći boraviti. Svi se hrane u pučkoj kuhinji pa ne postoji problem gladi, ali problem su zimski mjeseci kada je vani hladno.

43672940101559719999413174682081653395292160o– Šibenik je u okviru nacionalne statistike, a možda smo i malo bolji. Riješen je problem i sa susjedima koji su, kada smo otvorili prenoćište, potpisivali peticiju, a danas su najbolji prijatelji – pojasnio je zamjenik ravnatelja šibenskog Caritasa.

Ove godine posebno se ističe važnost i potreba prevencije beskućništva i razvoja preventivnih programa za koje je potrebna pomoć, suradnja i razumijevanje svih donositelja odluka na svim razinama. Bolja zakonska rješenja, stambene strategije, razvoj novih, prilagođenih i preventivnih socijalnih usluga te razvijanje modela ‘Housing first’ kojim se beskućnicima omogućuje samostalno stanovanje s mogućnošću stalnog najma, a samo stanovanje kombinira se s drugim oblicima psihosocijalne pomoći, liječenja ili druge skrbi koja je potrebna.

S tim se slaže i generalni vikar Šibenske biskupije, monsinjor Marinko Mlakić, bivši ravnatelj šibenskog Caritasa.

– Motivira nas Božja riječ, a ona je kada su u pitanju potrebiti vrlo jasna i zahtjevna. Kako je protumačio Ivan apostol u jednoj poslanici ‘Ako kažeš da ljubiš Boga, a nemaš ljubavi prema bližnjemu, lažan si’. Šibenska Biskupija ima respektabilan Caritas koji na različite načine izlazi u susret svima koji su u potrebi. Drago mi je što odlično surađujemo institucijama i da možemo kazati da ovdje imamo rješenje za one koji su gladni, koji su goli i koji su bez krov nad glavom – zaključio je monsinjor Marinko Mlakić.

 

43462886101559719967913176142583298125201408oPredsjednik Hrvatske mreže za beskućnike, Drago Lelas kazao je da se Nacionalni susret svake godine održava u drugom gradu, a uvijek su naučili nešto novo i gradili ovu priču.

– Šibensko prihvatilište možda je najmlađe u Hrvatskoj, ali može biti primjer što se može napraviti. Miljenko i svi iz Caritasa su napravili čudo i stvorili izvrstan primjer dobre prakse – kazao je te dodao da u HRvatskoj ima 13 prihvatilišta, a osnovni cilj Mreže je borba za prava korisnika.

Nakon otvaranja Nacionalnog susreta, u Gradskoj knjižnici je otvorena izložba ‘Skriveni svijet beskućništva’, dok će u 12 sati, također u Gradskoj knjižnici, biti upriličen okrugli stol pod nazivom ‘Cesta nije dom’.