EHO, Nekategorizirano

U sjeni komemoracije za Slobodana Praljka: Zapaljene svijeće žrtvama zločina

Zagreb, 12.12.2017. - Inicijativa mladih za ljudska prava organizirala je paljenje svijeća za žrtve zločina počinjenih od strane pripadnika HVO-a i HV-a u Bosni i Hercegovini. foto HINA/ Admir BULJUBAŠIĆ/ abu
Zagreb, 12.12.2017. – Inicijativa mladih za ljudska prava organizirala je paljenje svijeća za žrtve zločina počinjenih od strane pripadnika HVO-a i HV-a u Bosni i Hercegovini.
foto HINA/ Admir BULJUBAŠIĆ/ abu

Nekoliko desetaka građana jučer je na Trgu Francuske republike, na mirnom mjestu, pod jednim stablom, zapalilo svijeće u znak sjećanja na žrtve zločina koje su počinili pripadnici HVO-a i HV-a u Bosni i Hercegovini. Paljenje svijeća za žrtve nije izazvalo preveliku pažnju medija, u odnosu na komemoraciju Slobodanu Praljku koja se isti dan ranije održala u Koncertnoj dvorani Vatroslav Lisinski.

Dostojanstveno okupljanje koje je započelo u 17 sati, završilo je u 18 sati bez ikakvih incidenata, uz prisutstvo manjeg broja policajaca. Pod stablom u parku zapaljeno je šezdesetak svijeća, uz koje su ostavljeni i papiri na kojima su ispisana imena logora, mjesta i gradova koja se spominju u presudi hercegbosanskoj šestorci Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju, uz natpis „Solidarnost sa žrtvama“.

U znak sjećanja na žrtve

Okupljanje je organizirala Inicijativa mladih za ljudska prava Hrvatska želeći pokazati suosjećanje sa žrtvama, a preživjelima i obiteljima stradalih dati do znanja da društvo u Hrvatskoj nije jedinstveno u slavljenju ratnih zločinaca i ratnih zločina.

„Želimo im pokazati da u Hrvatskoj postoje i oni koji će neumorno zahtijevati od svojih institucija da zločine počinjene u ime i za račun naše Republike, odnosno od strane snaga pod njezinom kontrolom, treba priznati i osuditi, osuđujući istovremeno i politiku koja je do njihovih stradanja dovela“, objasnili su iz ove inicijative.

Uz svijeće su ostavljeni i papiri na kojima su ispisana imena logora, mjesta i gradova koja se spominju u presudi hercegbosanskoj šestorki (FOTO: Lupiga.Com)

Na njihov poziv odazvalo se nekoliko desetaka građana, uglavnom aktivista i aktivistkinja iz mirovnih organizacija, koji su istaknuli da se premalo govori o žrtvama, a previše o onima koji su osuđeni zbog tih žrtava. Neki su se i zapitali hoće li njihove svijeće u ovakvoj društvenoj klimi uopće dočekati jutro.

„Meni je važno biti ovdje jer sam premalo ovih dana čuo o žrtvama koje su stradale u ratu i za koje su nedavno osuđeni ljudi u Haagu. I na neki način želim biti bliži žrtvama u ovom trenutku“, objasnio je Gordan Bosanac iz Centra za mirovne studije.

Svijeću pod stablom zapalila je i zagrebačka gradska vijećnica Nove ljevice, Rada Borić.

„Osobno mi je žao da ljudi ne prepoznaju da smo dužni, radi nas samih, a ne radi pritiska međunarodne zajednice, Europskoga parlamenta ili Vijeća sigurnosti, da je nedolazak predsjednice i premijera na komemoraciju samo mimikriranje, kada smo već prvoga dana poslali poruku kojom smo poništili žrtve rata u Bosni i Hercegovini“, izjavila je Borić.

 

 

foto HINA/ Admir BULJUBAŠIĆ/ abu
foto HINA/ Admir BULJUBAŠIĆ/ abu

Na Trgu Francuske republike zatekli smo i gosta iz Japana, koji se u Hrvatskoj nalazi radi snimanja dokumentarnog filma. U filmu se, kako nam je objasnio, vuku paralele oko suočavanja s prošlošću u Japanu i u Hrvatskoj.

„U Japanu se i danas u školskim udžbenicima različito interpretira japanska uloga u Drugom svjetskom ratu. Umjesto da se govori o invaziji Japana na susjedne zemlje, neki tvrde kako se zapravo radi o oslobođenju tih zemalja od zapadnih kolonizatora“, objasnio nam je naš sugovornik.

Lupiga.Com