Nekategorizirano, Svijet

U Skoplju više tisuća ljudi izašlo na ulice

Pristaše najveće oporbene stranke socijaldemokrata (SDSM) pokušavaju probiti policijski kordon.
Pristaše najveće oporbene stranke socijaldemokrata (SDSM) pokušavaju probiti policijski kordon.

Fotograf AFP-a bio je svjedok desetak uhićenja prosvjednika koji traže ostavku predsjednika Gjorgea Ivanova, kojemu zamjeraju što je obustavio sudski progon političkih čelnika u aferi o nezakonitom prisluškivanju tisuća građana, za koje optužuju vlast.

Sporedna zgrada u kojoj je predsjednički ured bila je na meti prosvjednika koji su lomili prozore i razbijali i palili pokućstvo, izvijestio je AFP.

Izgredi su se dogodili i ispred zgrade parlamenta kada su pristaše najveće oporbene stranke socijaldemokrata (SDSM) pokušali probiti policijski kordon i približiti se pristašama konzervativne desnice VMRO-DPNME-a na vlasti, javio je novinar francuske novinske agencije, dodajući da nitko nije teže ozlijeđen.

Prosvjedi koji su počeli s više stotina ljudi koji su izvikivali “Ostavka odmah!”, na nekoliko mjesta u središtu Skoplja, postupno su se proširili.

Nekoliko tisuća ljudi sudjelovalo je isto tako i na provladinim prosvjedima koji su prošli mirno.

Ivanov je ranije pomilovao 56 vladinih i oporbenih dužnosnika u skandalu s prisluškivanjem unatoč prosvjedima protiv toga kako doma tako i iz inozemstva, a Sjedinjene Države su upozorile kako bi to moglo zaštititi “korumpirane političare”. (HINA)