EHO, Nekategorizirano

Udruga LORI nizom članaka i video svjedočenjem obilježava Međunarodni dan borbe protiv homofobije i transfobije

Međunarodni dan borbe protiv homofobije, bifobije i transfobije (International Day Against Homophobia, Transphobia and Biphobia – IDAHOBIT) obilježava se diljem svijeta 17. svibnja od 2004. godine, u Hrvatskoj
od 2011. kada ga je službeno potvrdio Sabor, a Grad Rijeka je jedini grad u Hrvatskoj koji ovaj dan obilježava isticanjem zastave duginih boja na pročelju Gradske vijećnice, navodi udruga Lori u priopćenju.

Lezbijska organizacija Rijeka „LORI“ osmu godinu zaredom obilježava Međunarodni dan borbe protiv homofobije i transfobije u Rijeci te zbog trenutne nemogućnosti održavanja javnih događanja organizira
online kampanju s ciljem informiranja javnosti o položaju LGBTI mladih u odgojno-obrazovnom sustavu u Hrvatskoj i važnosti edukacije o LGBTIQ temama u školama.

Kampanja uključuje niz članaka o problematici homofobije, bifobije i transfobije u obrazovanju koji će u razdoblju od 15. svibnja do 12. lipnja 2020. biti objavljeni na mrežnoj stranici i društvenim mrežama udruge
LORI kao i video svjedočanstva LGBTIQ mladih koji o toj temi govore kroz svoja iskustva. Istaknule bismo da kampanju, u sklopu obavljanja stručne prakse, kreiraju studentice druge godine diplomskog studija
pedagogije Filozofskog fakulteta u Rijeci u suradnji s mentoricama iz udruge LORI.

Prvi članak o važnosti edukacije o LGBTIQ temama u školama možete pronaći ovdje, a prvo video svjedočanstvo o iskustvima mladih LGBTI osoba u školi ovdje.

Za IDAHOBIT ove godine želimo ukazati na dodatnu ranjivost i izloženost nasilju LGBTIQ osoba. U situaciji pandemije u kojoj smo prisiljeni/e biti zatvoreni/e u svojim domovima mnoge su LGBTIQ osobe, posebno
mladi, izloženi većem zlostavljanju i nasilju od strane svoje neprihvaćajuće obitelji te im je smanjena dostupnost izvora podrške.

Iznimno nam je drago što Grad Rijeka kao i prethodnih godina na simboličan način podržava obilježavanje Međunarodnog dana borbe protiv homofobije i transfobije i daje do znanja da se protiv homofobije i
transfobije svako društvo treba otvoreno i direktno boriti , zaključuje udruga u priopćenju.