EHO, Nekategorizirano

Udruga PaRiter poziva u Živu knjižnicu online

Udruga PaRiter poziva vas na Živu knjižnicu online putem aplikacije Zoom 15. i 16. prosinca od 16 do 20 sati. Ona djeluje kao i svaka druga knjižnica – čitatelji/ce dođu i „posude“ knjigu na neko ograničeno vrijeme, a jedna razlika ipak postoji. Naime, žive knjige su ljudi s nesvakidašnjima pričama i životnim iskustvima, odnosno pripadnici i pripadnice manjinskih društvenih skupina koje su vrlo često diskriminirane ili stigmatizirane, a s kojima većina od nas nikad nije imala mogućnost popričati ili ih upoznati.

U Živoj knjižnici čitatelji i čitateljice pomoću Kataloga živih knjiga (link se nalazi niže) odaberu i ‘posuđuju’ živu knjigu na ograničeno vrijeme te je nakon čitanja (razgovora koji traje do 20 minuta uz mogućnost produženja od 5 minuta) ‘vraćaju na policu knjižnice’. U ovoj živoj knjižnici moći ćete poslušati priče živih knjiga sljedećih naslova:

15.12. od 16 do 20 sati:
Nevolje s rodom: kako je biti transrodna osoba u Hrvatskoj (od 17 sati), Biseksualna osoba, Feministkinja, Kad progovori ulična svjetiljka: priča beskućnice Elizabete, Slijepa osoba, Depresivni poremećaj (od 16:30), Osoba s autizmom

16.12. od 16 do 20 sati:
Žena koja je pobijedila rak, Nevolje s rodom: kako je biti transrodna osoba u Hrvatskoj, Slijepa osoba, Osoba s ADHD-om, Romkinja, Lezbijka, Granični poremećaj ličnosti.

Za prijavu obavezno pošaljite e mail na adresu udruga@pariter.hr s naslovom „Prijava – Živa knjižnica 2021“, vaše ime i prezime (i ime i prezime svih čitatelja/ica, ako će uz vas još netko sudjelovati u razgovoru) te naslov žive knjige ili živih knjiga koje s kojima želite pričati. Za žive knjige Slijepa osoba i Nevolje s rodom: kako je biti transrodna osoba u Hrvatskoj u mailu je potrebno naznačiti i datum.

Moguće je da s prijateljima/icama posudite živu knjigu što znači da je moguće da jednu knjigu istovremeno „čita“ grupa od maksimalno troje ili četvero ljudi.

Na linku možete naći Katalog živih knjiga s kratkim opisima.

Pridružite nam se u živoj knjižnici i u opuštenoj atmosferi poslušajte više o životima ljudi koji s nama dijele svakodnevicu. Proširite svoje vidike, upoznajte nove ljude te preispitajte svoja uvjerenja i prevladajte predrasude!

Projekt „Živa knjižnica – ne sudi knjige po koricama“ financira Primorsko-goranska županija. (Izvor: Udruga PaRiter)