Intervjui, Nekategorizirano

Udruga Zmijolovac podučila planinare: Kako preživjeti susret sa zmijama

U Hrvatskom planinarskom društvu Gojzerica u Požegi u srijedu, 26. siječnja, održano je prvo predavanje o prevenciji ugriza od zmija u sklopu Male građanske akcije, organizirane u okviru na EU projekta “Razvojem OCD-a do razvoja lokalne zajednice”. Predavanje je održao Darko Karamazan, predsjednik Udruge Zmijolovac.

Karamazan je u izlaganju nazočne planinare upoznao s vrstama posebno zaštićenih zmija u Hrvatskoj, kako ih prepoznati, što učiniti u susretu sa zmijom i kod zmijskog ugriza, koga pozvati u pomoć i slično te o zmijama koje obitavaju u slavonskom području. Prema riječima Karamazana najopasnija zmija požeškog i slavonskog kraja je riđovka koja je i jedna od najotrovnijih zmija u Europi.

Zanimljivost koju je podijelio Karamazan je da je selo Šumeće kraj Slavonskog Broda, u kojoj je sjedište udruge Zmijolovac, u bivšoj Jugoslaviji bilo glavno mjesto u kojem su farmaceutske tvrtke kupovale zmije za proizvodnju lijekova i seruma protiv ugriza zmija, time se bavilo tridesetak mještana, a  nekima je to bilo i osnovno zanimanje. Na toj tradiciji nastala je i udruga koja danas pomaže u informiranju javnosti o prirodi zmija i očuvanju zmija kao dijelu biološke raznolikosti, te edukaciji o zaštićenim vrstama.

Udruga za zaštitu životinja Zmijolovac 25. studenoga 2021. započela je s provedbom projekta “Razvojem OCD-a do razvoja lokalne zajednice” u partnerstvu s općinom Oprisavci, općinom Bukovlje i udrugom Slavonski planinari. Projekt je ugovoren temeljem 2. Odluke o financiranju na pozivu “Jačanje kapaciteta OCD-a za odgovaranje na potrebe lokalne zajednice”. Ukupna vrijednost projekta je 407.011,03 kn, a sufinancira ga Europska unija iz Europskog socijalnog fonda, Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020.

U sklopu projekta provest će se edukacije, radionice, javna kampanja i mala građanska akcija, a osim toga izradit će se e-learning sustav te digitalni priručnik samopomoći kod ugriza zmija.

Više o predavanju poslušajte na snimci razgovora na LAGANINI FM POŽEGA.