Nekategorizirano, Stajališta

Amnesty: Europa odvraća migrante od svojih obala okrutnim “australskim” modelom

Foto: EPA
Foto: EPA

Premda europske institucije to negiraju, način na koji se Europska unija odnosi prema izbjeglicama sve više podsjeća na nehumani australski model kojim se migranti odbijaju po svaku cijenu, kazala je u razgovoru za ljubljanski “Dnevnik” od četvrtka Iverna McGovern, voditeljica ureda organizacije Amnesty International pri europskim ustanovama u Bruxellesu.

“Sve je teže zanijekati da se europska migracijska politika ravna po australskom modelu, čija je osnova korištenje ljudske patnje kako bi se izbjeglice unaprijed odvratilo od dolaska”, kazala je McGowan za ljubljanski list.

“Kad europske političare pozivamo da što prije presele ljude koji su ostali na grčkim otocima i žive u groznim uvjetima, kažu nam da je upravo to način da se drugi migranti odvrate od dolaska, a baš to je osnovni element australskog modela odnosa prema migracijama”, kazala je aktivistica AI-a.

Europska politika koncentrira se na pokušaje da se spriječi dolazak migranata u EU, postavljaju se ograde i ljude nasilno vraća i Amnesty International je zabrinut jer takav pristup dovodi do masovnog kršenja ljudskih prava, dodala je.

Osim na problem tisuća ljudi koje se zadržava na grčkim otocima, upozorila i na migrante koji u jednako tako problematičnim uvjetima žive nakon što su “zapeli” na balkanskoj ruti.

“EU nije sposobna prihvatiti dugoročnu strategiju i nema viziju migracijske politike koja bi omogućavala sigurne i zakonite dolaske i naseljavanje izbjeglica, nema niti adekvatne politike njihova vraćanja u skladu s ljudskim pravima, ksenofobna politika je u usponu i donose se loše odluke”, kazala je McGowan, spominjući primjer neadekvatnog postupka i zakona koje prema izbjeglicama primjenjuje Mađarska.

Prema njenim riječima, europski političari koji su na vlasti i koji tumače kako su prisiljeni pristajati na protumigrantske mjere jer će u suprotnome na skorim izborima na vlast mogli doći mnogo ekstremniji političari, griješe jer na taj način dugoročno šire strah među biračima i time zapravo potkopavaju svoju izbornu bazu usmjeravajući ih na ekstremno protuimigrantske stranke.

U Europi se oblikuje politika koja svim sredstvima i bez obzira na trpljenje ljudi želi spriječiti da na europsko tlo dođe ijedan migrant, a EU pristaje na dogovore o zaustavljenju migranata s autoritarnom Turskom i Libijom, u čijim se centrima za izbjeglice i migrante događaju mučenja i silovanja, kazala je McGowan. (Hina)