Nekategorizirano, Svijet

Amnesty International traži od Hrvatske da pusti članicu Pussy Riota

foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIĆ

Amnesty International zatražio je od Hrvatske u srijedu da pusti Ajsoltan Nijazovu, aktivisticu i članicu skupine Pussy Riot koja je uhićena po međunarodnoj tjeralici i mogla bi biti izručena Turkmenistanu.

Nijazova je uhićena u ponedjeljak na granici sa Slovenijom po tjeralici Turkmenistana koji ju traži zbog navodne pronevjere novca.

“Hrvatske vlasti znaju da njezin aktivizam stavlja Ajsoltan Nijazovu u veliki rizik od ozbiljnog zlostavljanja … ako bi bila izručena Turkmenistanu”, rekla je Julia Hall, zamjenica direktora Amnesty Internationala za Europu.

“Vlasti u Zagrebu moraju odbiti zahtjev Turkmenistana .. za izručenjem i odmah je pustiti iz zatvora”, rekla je Hall u priopćenju.

Ona je naglasila da su skupine za zaštitu ljudskih prava dokumentirale mnoge slučajeve u Turkmenistanu da se podižu optužnice na temelju izmišljenih ili nepouzdanih dokaza. (Hina)