Nekategorizirano, Svijet

Članovima skupine Pussy Riot zbog prekida utakmice 15 dana zatvora

foto HINA/ Damir SENČAR/

Četvero članova ruske političke punk skupine Pussy Riot osuđeno je u Rusiji na 15 dana zatvora zbog prekida finala Svjetskog nogometnog prvenstva, objavili su državni mediji dok je gotovo istodobno Europski sud za ljudska prava presudio da ruska vlada mora platiti 37.000 eura trima članicama skupine koji su prije bile osuđene za huligansko ponašanje zbog prosvjeda u moskovskoj katedrali 2012.

Sud u Moskvi odlučio je da su krivi zbog ometanja finala jer su utrčali na stadion za vrijeme utakmice. Oni također neće smjeti prisustovati tri godine ni jednom sportskom događaju u Rusiji.

Europski sud za ljudska prava u međuvremenu je naredio ruskoj vladi da plati ukupno 37.000 eura ostalim trima članicama skupine koji su prije bile osuđene za huligansko ponašanje zbog prosvjeda u moskovskoj katedrali 2012.

Europski sud presudio je da su tada prekršena ljudska prava članica skupine Pussy Riot, uključujući pravo na izražavanje, i rekao da su bile ponižavane za vrijeme suđenja, navodi se u odluci objavljenoj u utorak.

Za vrijeme finalne utakmice Svjetskog nogometnog prvenstva između Francuske i Hrvatske u nedjelju članovi skupine Pussy Riot istrčali su na moskovski stadion Lužnjiki u znak prosvjeda zbog ruskog zatvaranja ukrajinskog redatelja Olega Sentsova. Ruski sud Sentsova je osudio na 20 godina zatvora na temelju optužbi za planiranje terorističkih napada na Krimu. Tridesetdevetogodišnji Sentsov uhićen je u svibnju 2014. godine tijekom prosvjeda protiv ruske aneksije ukrajinskog poluotoka dva mjeseca ranije.

“Oslobodite sve političke zatvorenike. Oslobodite Olega Sentsonova””, napisala je skupina na svojoj Facebook stranici. Žestokog kritičara ruske aneksije Krima ruski je sud osudio na dvadesetogodišnji zatvor godinu dana nakon aneksije, formalno ga optuživši za sudjelovanje u terorističkoj zavjeri na Krimu.