Nekategorizirano, Svijet

Australski premijer odbacuje optužbe AI-ja oko tretmana izbjeglica na Nauruu

Malcolm Turnbull kategorički je odbio optužbe (Foto: Hina/AFP)
Malcolm Turnbull kategorički je odbio optužbe (Foto: Hina/AFP)

Amnesty International optužio je u ponedjeljak Australiju jer je, po njemu, izbjeglički centar na zabačenom pacifičkom otoku “oličenje torture” .

Azilante koji pokušavaju ući u Australiju vlada u Canberri šalje na pacifički otok Nauru a slala ih je i na otok Manus koji je dio Papue Nove Gvineje, od kuda im je onemogućen put za Australiju, čak i ako se utvrdi da su izbjeglice.

Centar za azilante na Nauruu, u kojem je smješteno oko 400 muškaraca, žena i djece, pod prismotrom je zbog optužbi da je tamo zabilježeno više tisuća incidenata zlostavljanja, a visoka je i stopa samoozljeđivanja.

Prema izvješću AI, napisanom na temelju svjedočanstava više od 100 ljudi, uključujući azilante, izbjeglice, bivše i sadašnje zaposlenike centra, “ljudi su u stanju apsolutnog očaja”. Iako migranti na tom otoku nisu više primorani boraviti samo unutar centra, već se mogu slobodno kretati po otoku, u izvješću stoji da su mnogi bili žrtve napada i silovanja.

Malcolm Turnbull kategorički je odbio optužbe i pojašnjava da je politika njegova zemlje spasila brojne živote, odvraćajući azilante od opasnog puta na moru.

Na radiju ABC Turnbull je rekao: “Odbacujem u potpunosti te optužbe. One su potpuno lažne”.

Australski način tretiranja izbjeglica je “pun sućuti”, rekao je, dodajući da se na Nauruu poduzimaju velika ulaganja kako bi se poboljšali uvjeti života ljudi koji se na tamo nalaze.

AI optužuje Australiju da tim migrantskim centrom upravlja “u tajnosti”, navodeći da je tek šačica novinara i aktivista posjetila to mjesto.

Na otoku Manusu se nalazilo 800 muškaraca azilanata. Australija je u kolovozu zatvorila taj kamp za migrante nakon što je Vrhovni sud Papue Nove Gvineje presudio da je držanje ljudi tamo protuustavno i protuzakonito.