Nekategorizirano, Svijet

Bojišnica u Alepu opet gori, prekinuto izvlačenje civila

P-H20161214010312U Alepu se nastavljaju zračni udari i silovito granatiranje, sijući paniku među stanovnicima tog drugog po veličini sirijskog grada dok su ruski i turski predsjednik ocijenili da kršenja primirja moraju prestati.

Dogovor koji je u utorak postignut uz posredovanje Moskve i Ankare, trebao je omogućiti izvlačenje pobunjenika i tisuća izgladnjelih civila koji su već izgubili nadu da će moći izaći iz nekoliko četvrti što su još u rukama pobunjenika.

No u srijedu ujutro borbe su se nakon višesatne stanke nastavile još jačim intenzitetom, nagnavši stanovnike da u panici potraže sklonište, izvijestio je novinar AFP-a koji je na ulici vidio velik broj ranjenih ljudi dok zračni udari režima nisu prestajali sve do večeri.

“Situacija je strašna”, rekao je borac Mohamad al Hatib s kojim je AFP kontaktirao u Alepu putem interneta. “Ranjeni i mrtvi leže na ulicama, nitko ih se ne usudi skloniti. Bombardiranje ne prestaje. Ovo se ne da opisati”

Rusija, saveznik predsjednika Bašara al Asada, optužila je pobunjenike za obnovu sukoba a Turska, koja je na strani oporbe, krivcima drži snage režima i njihove saveznike.

Dvadesetak autobusa koji su stanovnike u srijedu u 4.00 sata po srednjoeuropskom vremenu trebali odvesti iz grada, stajali su u vladinom sektoru Salahedinu.

Tisuće ljudi su uzalud čekale da se ukrcaju u autobuse po hladnoći i kiši. Mnogi su proveli noć na nogostupima, u nedostatku skloništa.

Gubitak Alepa označit će kraj pobune u tom gradu simbolu kojega je istočni dio zauzela 2012. Za vlast i njezine saveznike Rusiju i Iran bit će, naprotiv, najveća pobjeda od početka rata 2011.

Potpuno oslobađanje Alepa koje je postalo moguće zahvaljujući ruskoj pomoći, omogućit će režimu da kontrolira pet najvećih sirijskih gradova, uz Homs, Hamu, Damask i Latakiju.

Rusija i Iran, drugi vjeran saveznik Asadova režima, trebaju se 27. prosinca u Moskvi sastati s Turskom kako bi razgovarali o političkom rješenju sirijskog sukoba u kojemu je od ožujka 2011. poginulo više od 312.000 ljudi, izvijestila je Ankara.

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan i njegov ruski kolega Vladimir Putin dogovorili su se u telefonskom razgovoru da kršenje primirja u Alepu mora prestati, istaknuvši da su spremni “čim to bude moguće” nastaviti izvlačenje civila i pobunjenika, rekao je izvor u uredu turskog predsjednika.

I ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov razgovarao je telefonom s američkim kolegom Johnom Kerryjem zatraživši od njega da pritisne pobunjenike kako bi napustili grad, objavila je ruska diplomacija.

Washington i Pariz su pozvali “međunarodne promatrače” da nadgledaju eventualnu evakuaciju.

U srijedu navečer pobunjeničke skupine su objavile informaciju o novom dogovoru koji bi u četvrtak ujutro omogućio izvlačenje ranjenika i civila iz četvrti Alepa koje još kontroliraju, ali ju je demantirao izvor blizak sirijskom režimu.

Više od 465 stanovnika, među kojima 62 djece, poginulo je u istočnom Alepu, javio je Sirijski opservatorij za ljudska prava (SOHR), od 15. studenog kada je počela ofenziva režimskih snaga koje sada kontroliraju gotovo čitavo područje grada. Vlada navodi da su u pobunjeničkoj vatri život izgubila 142 civila.