Nekategorizirano, Svijet

Foto: Sukobi policije i prosvjednika u Hamburgu sve dramatičniji, policija zatražila pomoć

EPA/FRIEDEMANN VOGEL
EPA/FRIEDEMANN VOGEL

Novi sukobi policije i prosvjednika izbili su u petak ujutro u Hamburgu pred početak dvodnevnog summita G20, zemalja s najsnažnijim ekonomijama u svijetu.

Prosvjednici su napali policijsku postaju u četvrti Altona, zapalili policijska patrolna vozila i bacali zapaljiva sredstva u blizini željezničke stanice, nakon čega je policija uputila upozorenje građanima da izbjegavaju to područje i drže se podalje od prosvjednika.

Više vozila je zapaljeno i na bulevaru Elbchausee, iznad zapadnog dijela grada diže se gusti crni dim. Stotine prosvjednika u raznim dijelovima grada pokušavaju probiti policijske kordone kako bi poremetili početak summita. Iako policija poziva prosvjednike da se mirno raziđu, sukobi su ipak izbili, posebice na dokovima Elbe i kod prometnog čvora Berliner Tor.

Više od 1000 ljudi u bijelom i ljubičastom skandiralo je na dokovima “Gubite se, gubite se”. Policajci su koristi palice, tvrdi jedan očevidac, a kod Berliner Tora je na policiju navalilo oko 200 prosvjednika.

“Naš je cilj probiti se u plavi i na kraju u crvenu zonu”, kazao je Christian Blank iz protuglobalizacijskog pokreta Attack.

Skupina “Block G20 – Obojite Crvenu zonu” je ranije objavila da će sve učiniti kako bi poremetili održavanje summita. Prosvjedima će se pridružiti i gradonačelnik New Yorka Bill De Blasio, gorljivi kritičar predsjednika Donalda Trumpa, objavio je na Twitteru gradonačelnikov glasnogovornik. Prema najavama glasnogovornika Erica Phillipsa, De Blasio će posjetiti ne samo Hamburg već i Berlin.

“Gradonačelnik New Yorka odlazi na G20 prosvjedovati protiv kapitalizma dok obrazovanje, infrastruktura i sve ostalo truli pod njegovom ‘naprednom’ upravom”, uzvratio je na Twitteru Trumpov sin, Donald Trump Jr.

Prosvjedu se danas pridružilo oko 12.000 ljudi, dok bi u subotu taj broj mogao narasti na 100.000.

Danas poslijepodne hamburška je policija zatažila pomoć kolega iz drugih dijelova Njemačke kako bi obuzdala nasilje koje prati summit G20, zbog kojeg i američka prva dama nije mogla napustiti svoju rezidenciju.

Policija je potvrdila da je hitno zatražila pojačanja zbog mnogih “nedjela” diljem Hamburga. Zasad je ozlijeđeno 30 policajaca.

Prosvjednici su napali policijsku postaju u četvrti Altona, zapalili policijska patrolna vozila i bacali zapaljiva sredstva u blizini željezničke stanice, nakon čega je policija uputila upozorenje građanima da izbjegavaju to područje i drže se podalje od prosvjednika.

Više vozila je zapaljeno i na bulevaru Elbchausee, a iznad zapadnog dijela grada diže se gusti crni dim. Stotine prosvjednika u raznim dijelovima grada pokušavaju probiti policijske kordone kako bi poremetili početak summita. Iako policija poziva prosvjednike da se mirno raziđu, sukobi su ipak izbili, posebice na dokovima Elbe i kod prometnog čvora Berliner Tor.

Glasnogovornik Melanije Trump kazao je da prva dama nije mogla napustiti svoju rezidenciju i sudjelovati u predviđenom programu jer njezina pratnja “nije za to dobila zeleno svjetlo policije”.

Njezin suprug Donald Trump bio je prisiljen na mjesto održavanja summita putovati zaobilaznim putevima.

Za tisuću krajnjih ljevičara koji su uzrkovali krš i lom na ulicama Hamburga, njemačka kancelarka nije mogla izabrati bolju lokaciju za summit, piše Reuters.

Gusto naseljen, urbani okoliš omogućuje im da se lako rasprše i sakriju, a grad je pun simbola bogatstva koje oni preziru, od 800 milijuna dolara vrijedne koncertne dvorane Elbphilharmonie do brodogradilišta u kojima se grade luksuzne jahte.

“Naš je cilj probiti se u plavi i na kraju u crvenu zonu”, kazao je Christian Blank iz protuglobalizacijskog pokreta Attack.

Skupina “Block G20 – Obojite Crvenu zonu” je ranije objavila da će sve učiniti kako bi poremetila održavanje summita.

https://youtu.be/YDmUGqK-UmE