Nekategorizirano, Svijet

Probuđena liberalna Amerika

Hundreds of thousands march down Pennsylvania Avenue during the Women's March. REUTERS/Bryan Woolston
Hundreds of thousands march down Pennsylvania Avenue during the Women’s March. REUTERS/Bryan Woolston

Sve je počelo osnivanjem jedne manje grupe na Facebooku. Grupa je osnovana 8. studenog 2016. kako bi organizirala „Marš žena” protiv novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa. Učinile su to isfrustrirane jer, unatoč suprotnim očekivanjima, u Bijelu kuću nije opet nije uspjela useliti prva predsjednica SAD-a. Ali i iz zaprepaštenosti što je Donald Trump, usprkos svojim seksističkim izjavama, pobijedio u prljavoj vođenoj predizbornoj kampanji, prenosi SEEbiz.

Krajnji rezultat toga su demonstracije kakve u zemlji odavno nisu viđene. U glavni grad SAD-a je došlo toliko ljudi da demonstranti nisu mogli formirati prosvjednu povorku jer su ulice bile prepune. Prema navodima različitih medija, u Washington D. C-u okupilo se oko 600.000 ljudi. To je više nego što se dan ranije okupilo na inauguraciji Donalda Trumpa kojoj je prisustvovalo 500.000. Širom zemlje je na ulice izašlo preko milijun ljudi.

– Ovdje smo kako bismo pokazali svijetu da je Amerika više od Trumpovog rasizma i seksizma, kaže Judy Warden.

Ona je iz New Yerseya u Washington došla autobusom. Za marš je, kao i mnogi drugi, isplela kapu roza boje. U glavnom gradu SAD još prije nekoliko dana je rasprodana sva vuna za pletenje u roza boji.

– Kape su simbol za ‘pussy’, kako se na engleskom kolokvijalno naziva vagina, kaže Warden i dodaje da Trump, kao i svaki moćnik, misli da može imati svaku ženu. Ova 38-godišnjakinja se može vidjeti i u video spotu koji je objavljen samo nekoliko tjedana prije izbora.

Tim spotom se pokazuje kako novi američki predsjednik pogrdno govori o ženama kada misli da ga nitko ne promatra. I mnogi muškarci nose kape koje su postale simbol otpora protiv Trumpove pogrdne retorike, ne samo prema ženama, nego i muslimanima i useljenicima iz Meksika. Na demonstracijama se nije radilo samo o seksizmu protiv kojeg se želio podići glas.

– Ovdje smo kako bismo se borili za sve vrijednosti i dostignuća koja su zbog Trumpa u opasnosti, kaže Kevin Sforza iz Baltimorea.

– Vjerska sloboda, sloboda medija, ravnopravnost, jednostavno sve za što se naša zemlja toliko dugo borila.

Kevin ima 28 godina i nosi majicu na kojoj piše “Bad Hombre raised by a nasty women”. I to aludira na Trumpove rasističke i seksističke primjedbe.

– Ovdje smo kako bismo mirnim prosvjedima reagirali na Trumpovu mržnju.

Mnogi dijele ovaj stav. Bez obzira što je na trenutke bilo kaotično, na potpuno punim ulicama kojim su se kretali demonstranti ljudi su bili opušteni i prijateljski raspoloženi. Uzvikivali su „Viva la Vulva”, međusobno hvalili transparente koje su većinom sami napravili. Mnoge od poruka na njima su pogodan materijal za naslovnice satiričnih novina.