Aktivizam, Nekategorizirano

Francuski aktivisti ponudili utočište katalonskoj vladi

EPA/QUIQUE GARCIA
EPA/QUIQUE GARCIA

– Francuski aktivisti ponudli su utočište katalonskoj vladi ako se pogorša sukob između Katalonije i Madrida, objavio je u ponedjeljak radio France Bleu, prenosi Hina.

Robert Casanovas, predsjednik Odbora za samoproglašene u Sjevernoj Kataloniji, rekao je da ta aktivistička skupina ima vilu kod Perpignana spremnu da ugosti katalonskog predsjednika Carlesa Puidgemonta i da želi unajmiti još nekoliko nekretnina.

“Želimo biti spremni ako se situacija pogorša i ako bude uhićenja, prije nego što se zatvori granica”, izjavio je Casanovas.

Španjolski senat u petak bi trebao glasati o zahtjevu premijera Mariana Rajoya da se raspusti Puidgemontova vlada i održe regionalni izbori, nakon što se katalonska administracija oglušila na odluke suda o zabrani referenduma o neovisnosti.

Perpignan i obližnja regija Roussillon povijesno su katalonska jezična područja pripojena Francuskoj u 17. stoljeću.