Nekategorizirano, Stajališta

HRT odbija tvrdnje pravobraniteljice o 'diskriminaciji' Paraolimpijskih igara

POIVodstvo HRT-a izvijestilo je u ponedjeljak kako će na Paraolimpijske igre u Rio de Janeiro otputovati novinar i snimatelj montažer, te da će u zagrebačkom studiju na tom projektu biti angažirano još osmero zaposlenika, a odbacilo je tvrdnju u dopisu pravobraniteljice za osobe s invaliditetom da se HRT-ova odluka o samo jednom novinaru i snimatelju “čini zapravo diskriminirajućom u odnosu na praćenje sportaša bez invaliditeta’,
“Hrvatska radiotelevizija poštuje i uvažava stavove Ureda pravobraniteljice za osobe s invaliditetom, ali njezino programsko vodstvo smatra da se u ovomu slučaju ne radi o diskriminaciji jer će ovogodišnje Paraolimpijske igre HRT pratiti na dosad najsveobuhvatniji način i po broju sati i po broju programskih sadržaja”, ističe se u odgovoru javne radiotelevizije Hini.

Navodi se i kako HRT, osim prijenosa svečanosti otvaranja Paraolimpijskih igara, priprema posebnu emisiju u kojoj će predstaviti sve hrvatske sportaše koji će sudjelovati na Paraolimpijskim igrama, te kako će “omogućiti praćenje prijenosa svih završnih natjecanja na kojima hrvatski sportaši imaju šansu za osvajanje medalja”.
S HRT-a poručuju i kako u ovom projektu kao javni medijski servis obavljaju svoju djelatnost i ostvaruju programske aktivnosti i sadržaje u skladu sa Zakonom o HRT-u i u skladu s Ugovorom s Vladom RH.

Odgovor HRT-a uslijedio je nakon prošlotjednog dopisa Ureda pravobraniteljice za osobe s invaliditetom, ali i nedavne “požurnice” Hrvatskog paraolimpijskog odbora HRT-u u kojoj se, između ostaloga, navodi i da bi “mogućim nedovoljnim informiranjem hrvatske sportske javnosti s Paraolimpijskih igara došlo do kršenja Konvencije o pravima osoba s invaliditetom i Zakona o HRT-u.” U tim dopisima od vodstva javne radiotelevizije tražilo se i da HRT izravno prenosi sva polufinala i finalna natjecanja u kojima će nastupiti naši paraolimpijci, ali nakon prvotnog odgovora HRT-a o praćenju Paraolimpijskih igara nakon čega je Ured pravobraniteljice za osobe izrazio “bojazan i nezadovoljstvo predloženim”, vodstvo javne radiotelevizije ponovilo je da će na teren biti poslan samo novinar i snimatelj, ali i da će ipak biti omogućen prijenos finala u koje eventualno uđu naši paraolimpijci.
Paraolimpijske igre u Rio de Janeiru održat će se u rujnu, a Hrvatsku će, kako se navodi u dopisima HRT-u, predstavljati 17 sportaša u pet sportova, a očekuje se da će se njih devetero boriti za medalje.
Kako se ističu u HRT-ovom odgovoru Hini, Paraolimpijske igre moći će se svakodnevno pratiti i na Drugome programu Hrvatskoga radija, na mrežnoj stranici hrt.hri na multimedijskoj usluzi hrti.hr.