Nekategorizirano, Svijet

HRW: Kineska vlada koristi svoju gospodarsku moć za napad na međunarodni sustav zaštite ljudskih prava

Kineska vlada koristi svoju gospodarsku moć za napad neviđenog intenziteta na međunarodni sustav zaštite ljudskih prava, ocijenila je u utorak organizacija Human Rights Watch (HRW).

“Kineska vlada vodi intenzivnu ofenzivu protiv međunarodnog sustava zaštite ljudskih prava, najintenzivniju od pojave tog sustava sredinom XX. stoljeća”, izjavio je u New Yorku Kenneth Roth, izvršni direktor te nevladine udruge, tijekom predstavljanja godišnjeg izvješća koje se odnosi na stotinjak zemalja.

“U Kini je komunistička partija izgradila Orwelovsku policijsku high-tech državu i sofisticirani sustav cenzure interneta za nadzor i brisanje kritika”, napisao je Roth u tom dokumentu od 650 stranica koji kritizira kaotične sustave represije uvedene protiv muslimana u pokrajini Xinjiang.

U inozemstvu kineska vlada koristi svoj sve snažniji gospodarski utjecaj kako bi obuzdala kritike, navodi HRW.

“Ako druge vlade počine teške povrede ljudskih prava, niti jedna druga vlada ne reagira tako snažno i odlučno kako bi potkopala međunarodne norme ljudskih prava i institucije koje bi ih mogle podržati”, stoji u izvješću.

Roth je želio predstaviti izvješće u Hong Kongu, ali su mu tamošnje vlasti zabranile ulazak u nedjelju. (Hina)