EHO, Nekategorizirano

Humana Nova: Brinu o ekologiji, zapošljavaju starije i rade u plusu

Socijalna zadruga Humana Nova postoji već deset godina i dokazuje da je moguć i drugačiji model poslovanja – onaj koji ne isključuje marginalizirane skupine na tržištu rada. Dapače!

Autor: Silvija Novak, Moje vrijeme

Zamislite radnu organizaciju koja prikuplja sirovinu koja se više ne koristi i čije je zbrinjavanje priličan ekološki problem i onda od te sirovine proizvodi nove proizvode koje plasira na području Hrvatske i sve većeg broja europskih zemalja, a pritom u tom cijelom procesu rade inače teško zapošljivi ljudi – oni stariji, s invaliditetom ili s mentalnim poteškoćama.

Proizvodni proces, baš kao i financije, su zaokruženi, a pritom su ti isti radnici dobrim dijelom i vlasnici iste te organizacije u kojoj rade. Čini vam se previše dobrim da bi bilo istinito? Srećom, jest istinito. Naime, upravo smo, u kratkim crtama, opisali poslovanje socijalne zadruge Humana Nova iz Čakovca koja ovako posluje već devet godina.

Kako kaže njezin osnivač i idejni začetnik Ivan Božić “topla voda je već davno izmišljena” i rješenja koja već postoje u drugim zemljama, samo je potrebno primijeniti kod nas. On je sa svojom ekipom upravo to i učinio, a mi smo im pošli u posjet da se uvjerimo kakva je to neobična zadruga koja pomiruje ekologiju i socijalu i još pritom posluje u plusu.

Svaki drugi radnik stariji je od 50 godina
“Od 37 zaposlenih, imamo 21 osobu s invaliditetom, a još 11 su također iz domene marginaliziranih skupina ljudi. Tu su i osobe s cerebralnom paralizom, multiplom sklerozom, dvije gluhe osobe, zatim osobe s intelektualnim poteškoćama, slabovidne osobe. Onda tu su i osobe sa završenom samo osnovnom školom koje su nakon mnogo godina na zavodu, konačno kod nas našle posao”, kaže nam Božić i dodaje kako je više od pola svih njihovih zaposlenika starije od 50 godina.

“Imamo šivačice koje, nakon mnogo godina, više nisu mogle raditi na normi, a nama su itekako dobrodošle. Iako je propalo dosta tekstilnih firmi, otvoreno je i dosta stranih firmi koje zapošljavaju velik broj ljudi, ali ne može se baš reći da imaju najhumanije uvjete rada. To je sve rad na normi i čovjek se na svojem poslu jako puno troši”, navodi naš sugovornik pa dodaje da od 300 molbi za posao koje su stigle na adresu zadruge, dvije trećine su od onih koji trenutno imaju posao.

“To je takav profil ljudi koji više neće otići negdje van raditi, jer kod kuće imaju gospodarstvo na koje trebaju paziti ili vode brigu o roditeljima ili djeci ili nemaju dovoljno samopouzdanja da bi započeli novi život negdje drugdje. Mi zato stvaramo takvo okruženje koje je najpogodnije za njih same”, objašnjava.

Cjelokupna reportaža dostupna je na stranici www.mojevrijeme.hr

……………………………………………………………………………………………………………………………

Prilog je objavljen je u sklopu projekta “’Novo vrijeme – Povećanje kvalitete medijskog izvještavanja o osobama treće životne dobi s ciljem povećanja vidljivosti” koji je ugovoren za sufinanciranje iz Europskog socijalnog fonda na pozivu Mediji zajednice – potpora socijalnom uključivanju putem medija, faza I.

Nositelj projekta je Udruga za razvoj internetskih sadržaja Hoću stranicu. Ukupna vrijednost projekta je 922.325,80 kuna.