Nekategorizirano, Svijet

IOM: nove migrantske rute kroz Španjolsku i Rumunjsku

migrantske-ruteU nastojanju da se zaobiđu mjere EU-a za kontrolu migracija u središnjem i istočnom Sredozemlju, sada se pojavljuju nove migrantske rute kroz Španjolsku i Rumunjsku, kazao je u utorak dužnosnik Međunarodne organizacije za migracije (IOM), prenosi Hina.

Broj migranata koji su stizali u Europu tim rutama bio je relativno nizak, no te nove rute nam signaliziraju da krijumčari ljudima traže alternative puteve kako bi se migranti dočepali Europske unije, pojasnio je Eugenio Ambrosi, direktor regionalnog ureda IMO-a.

Prema podacima IOM-a, samo u 2017. je u Španjolsku morskim putem stiglo 10.300 ljudi. Ambrosi dodaje da to “nije tako golem broj”, ali ipak četiri puta veći nego u 2016.

Nekoliko stotina migranata stiglo je u Rumunjsku u čamcima preko Crnog mora.

“Jasan je to pokazatelj da krijumčari ljudima traže alternativne puteve kako bi nastavili svoj posao”, kazao je Ambrosi.

U 2017. je u Europu preko Sredozemlja stiglo skoro 130.000 migranata.