Nekategorizirano, Stajališta

Konferencija o izgradnji dobrog društva: Socijalno investiranje u Hrvatskoj vrlo nisko

Na fotografiji Ana Miličević Pezelj, Vlado Puljiz, Ivana Dragičević, Boris Jokić, Marina Ajduković foto HINA/ Admir BULJUBAŠIĆ

– Ulaganje u socijalno investiranje u Hrvatskoj je vrlo nisko i posebno zabrinjava slabo ulaganje u obrazovanje, znanost i kulturu i u tim resorima Hrvatska, uključujući i HDZ i SDP, nije prepoznala da su ljudi osnovni resurs 21. stoljeća u koje treba ulagati, ustvrdio je znanstveni suradnik na Institutu za društvena istraživanja Boris Jokić u ponedjeljak na konferenciji o izgradnji dobrog društva ususret socijalnijoj i demokratskijoj Europi.

Ako se ne prepoznaje potencijal mladih ljudi i ako ga se ne razvija i ostvari u okruženju u kojem se može razviti za posljedicu ćemo imati još lošiju perspektivu no što je danas, upozorio je Jokić.

Dodao je kako istraživanja koju su proveli u Institutu pokazuju da učenici već u 8. razredu ne percipiraju Hrvatsku kao pozitivan kontekst. Za razliku od osobne budućnosti koju smatraju pozitivnom, budućnost Hrvatske smatraju negativnom i to treba biti alarm političarima da promijene način na koji donose politike i da se napokon usmjere prema ljudima i naprave nešto za život svih nas u RH, poručio je Jokić.

Moć političara je samo prividna i oni je vrlo brzo mogu izgubiti i trebalo bi osvijestiti da su dio jedne zajednice i razmišljati dugoročno o općoj i dobrobiti svakog čovjeka i na taj način osmišljavati politike i provoditi ih, a ne voditi se osobnim i dnevnopolitičkim interesima, smatra Jokić.

Znanstveni suradnik na Institutu za javne financije Predrag Bejaković rekao je kako Hrvatska za socijalne rashode izdvaja manje nego članice EU, odnosno oko 21 posto BDP-a od čega 12 na mirovinske rashode, šest na zdravstvo, manje od dva posto na socijalu i dva posto na ostale rashode, dok je prosjek za Europu oko 27 posto.

Hrvatska nije učinkovita u korištenju sredstava, stopa siromaštva prije socijalnih transfera iznosi oko 30 posto, a nakon njih oko 20 posto, dok je kod drugih zemalja to smanjenje osjetno veće. Po njegovom mišljenju najbitnije je ukinuti vjerovanje da će stalne izmjene zakona nešto bitno promijeniti, a stalno mijenjanje zakona dovodi do pravne nestabilnosti. Treba težiti vladavini prava, jer ako se ona poštuje, život će biti jednostavniji i pravedniji, poručio je Bejaković.

Predsjednik SDP-a Davor Bernardić naglasio je kako je potrebno reformirati solidarnost, jednakost, slobodu i pravednost i rješavati probleme građana i to je izazov za socijaldemokraciju, a Švedska i Portugal su dokaz da se to može postići. Stvorili smo državu, ali nismo stvorili društvo i potrebno je stvoriti institucije i izgraditi povjerenje, a socijaldemokracija je ona snaga koja može mijenjati Hrvatsku, poručio je Bernardić.

Naglasio je važnost socijalnog investiranja budući da oko 60.000 građana godišnje iseljava iz Hrvatske, samo u protekle dvije iselilo ih je oko 150.000. Odlaze cijele obitelji zbog niskih plaća i mirovina, ljudi gube povjerenje u institucije, BDP je na razini 1990., a broj umirovljenika se udvostručio. Hrvatska je zaglavljena i moramo zaustaviti i preokrenuti te trendove, naglasio je Bernardić.

Predsjednik Savjeta za socijalnu politiku Davorko Vidović najavio je kako će SDP za oko mjesec dana predstaviti socijalnu strategiju s oko 100 mjera i dati viziju kakvu Hrvatske žele. Temeljni koncept je aktivacija stanovništva, jer su ljudi izvan svijeta rada socijalno isključeni, istaknuo je Vidović.

Napomenuo je kako u Hrvatskoj ima 512.000 osoba s invaliditetom, od kojih je 350.000 u radno aktivnoj dobi, a na tržištu rada ih je tek 17.000 i tu, po njegovom mišljenju, postoji ogroman neiskorišteni potencijal.

Konferenciju je organizirala Zaklada Friedrich Ebert.