Aktivizam, Nekategorizirano

Kulturne memorije Zagreba

Centar za kulturu Trešnjevka organizira interdisciplinarni projekt koji će se kroz ciklus tribina, radionica, predavanja, performansa i filmskih projekcija baviti kulturnim memorijama koje su formirane izvan formalnih povijesnih diskursa, ali artikuliraju s tim diskursima, te analizom procesa kojim su memorije postale dio popularne kulture.

Kulturna memorija ima veliku ulogu u produciranju koncepata kao što su nacija ili narod, građanka, građanin itd. – što to uopće znači biti Zagrepčanka ili Zagrepčanin.

Kulturna memorija je producirana na različite načine, kroz memorijale, umjetnost, filmove, literaturu, popularnu kulturu…. Stoga će projekt istraživat različitu građu (usmene povijesti, film, umjetnost, urbani prostor …) kako bi odgovorio na pitanje u kolikoj mjeri grad Zagreb, njegova svakodnevica, njegova arhitektura, parkovi, sve ono što zapravo uzimamo zdravo za gotovo, ispisuje živote svojih građanki i građana, i koliko one/oni svojim djelovanjem, svojom svakodnevicom, ispisuju sam grad.

Autorica: izv.prof. dr. sc. Senka Božić

Odjel za etnologiju i antropologiju, Sveučilište u Zadru

Partner: Odjel za etnologiju i antropologiju, Sveučilište u Zadru

Teme susreta:

12.11.2019. u 20.00

izv.prof. dr.sc. Senka Božić

Politike sjećanja i emotivne mape gradova: svakodnevica grada

19.11.2019. u 20.00

izv.prof.dr.sc. Senka Božić

Politike sjećanja i emotivne mape gradova: šetnja gradom i unutarnji dijalozi (dijalog sa samim sobom)

26.11.2019. u 20.00

red.prof.dr.sc Mario Vrbančić

Različiti pogledi na grad: viđenje i gledanje (situcionisti i grad)

3.12. 2019 u 20.00

Dipl.ing. arh. Aneta Mudronja

Napušteni prostori grada Zagreba (povijesna sadašnjost)

(cekate.hr)