Aktivizam, Nekategorizirano

Kvartovsko kino : Koraci grada 1957 – 2017

kvartovsko-kinoProjekt Koraci grada 1957-2017 kojim propitujemo pojam “razvoja” grada na primjeru Ulice grada Vukovara, kao i modele reprezentacije grada u raznim medijima, dobio je ime po filmu Koraci grada režisera Branka Majera u produkciji Zagreb-filma. Kvartovsko kino jedan je od programa projekta, a prva filmska večer odvija se u okviru Kina u kvartu festivala Design Dictrict Zagreb 2017, u četvrtak 15. lipnja, od 21.30 do 23 sata. A nakon toga slijedi program u Laboratoriju zabave (subota 8.srpnja 2017) i Pogonu Jedinstvo (12. srpnja 2017) gdje će se moći pogledati film Nezaposlena žena s djecom, 1986., 12’ režija: Krsto Papić, produkcija: Zagreb film i Živi bili pa vidjeli, 1979., 997’, režija: Bruno Gamulin i Milivoj Puhovski, produkcija: Zagreb film.

Oba filma tematiziraju stanje hrvatskog društva koje 1970-ih ulazi u fazu temeljitog preispitivanja, što se naročito ogleda u izrazito kritičkoj filmskoj produkciji tog razdoblja.
Filmovi Kuća (Bogdan Žižić, 1975.), Ljubica (Krešo Golik, 1978.),
Posljednji podvig diverzanta Oblaka (Vatroslav Mimica, 1978.) samo su neki od naslova kojima se uz film Živi bili pa vidjeli otvoreno filmskim kadrom upire na korupciju, sve izraženiju klasnu nejednakost, nezaposlenost i potrošačku pohlepu. Elegična dokumentarna forma kratkog filma Nezaposlena žena s djecom također ukazuje na iste probleme koji su 1980-ih kulminirali kroz stigmatizaciju nezaposlenih ljudi do bolnog stanja izopćenika, te jasno naglašava rodnu perspektivu te stigme.

KORACI GRADA 1957-2017. projekt je Udruge za interdisciplinarna i interkulturalna istraživanja u suradnji s:
Festival Design District Zagreb 2017 (13– 18.6.2017.) : : Blue Bike Zagreb : : Croatia film : : : : Galerija Modulor – Centar za kulturu Trešnjevka : : Filozofski fakultet, Zagreb : : Hrvatski državni arhiv – Kinoteka : : Institut za povijest umjetnosti, Zagreb : : Laboratorij zabave, Zagreb : : Pogon Jedinstvo – Centar za nezavisnu kulturu i mlade : : Zagreb film

Više o projektu: www.upogoni.org