Nekategorizirano, Svijet

Libija poziva Italiju u svoje more radi borbe protiv krijumčarenja ljudi

italija_crLibijski premijer Fajez al-Seraj koji vodi od UN-a podržanu vladu u Tripoliju, ranije je odbijao odobriti ulazak u libijske vode EU-ovoj misiji protiv krijumčara i tako otežao napore Europske unije da zaustave krijumčare ophodnjama u okviru operacije Sofije koja je počela 2015. godine.

Promjena stava libijskog premijera objavljena je dan nakon što je, s Kalifom Haftarom koji nadzire istok zemlje, pristao na uvjetno primirje i moguće izbore iduće godine, prenosi Hina.

– Prije nekoliko dana predsjednik Seraj poslao mi je pismo u kojem od talijanske vlade traži tehničku potporu naših brodova u zajedničkoj borbi protiv krijumčara ljudi – rekao je Gentiloni.

Gentiloni je rekao da je to “nužno”, i da će, ako parlament zahtjev podrži, “brodovi poslani iz Italije provesti taj zahtjev u libijskim vodama”.

Krijumčari ljudi koji nekažnjeno djeluju u Libiji morem su u Italiju od početka 2014. poslali stotine tisuće migranata.

U utorak je francuski predsjednik Emmanuel Macron osobno posredovao u sklapanju sporazuma između libijskog premijera Fajeza Seraja, koji uživa potporu UN-a, i vojnog zapovjednika Khalifa Haftara, koji nadzire istočni dio zemlje. Dvije su strane dogovorile primirje i izbore u Libiji koji bi, kako je rekao Macron, trebali biti održani u proljeće 2018. godine.