Nekategorizirano, Svijet

U 2017. u Europu stiglo gotovo upola manje migranata nego 2016.

izbjeglice_crBroj migranata koji su u 2017. stigli u Europu preko mora gotovo se prepolovio u odnosu na 2016., objavila je u petak Međunarodna organizacija za migracije (IOM) ocijenivši da su mjere poduzete u svrhu smanjenja krijumčarenja ljudi opasnom morskom rutom iz Libije do Italije dale rezultata.

Dvije godine nakon što je više od milijun ljudi ušlo u Europsku uniju, uglavnom bježeći od rata na Bliskom istoku i siromaštva u Africi, IOM je zabilježio 171.635 dolazaka čamcem u 2017., a u 2016. broj takvih dolazaka iznosio je 363.504.

Najveći priljev izbjeglica i migranata u Europu nakon Drugog svjetskog rata izazvao je političku i humanitarnu krizu prije dvije godine, prenosi Hina.

Od tada glavna istočnomediteranska ruta između Turske i Grčke uglavnom je zatvorena sporazumom što su ga sklopili EU i Turska.

Broj dolazaka glavnom rutom preko središnjeg Mediterana od Sjeverne Afrike do Italije nije se tako jako smanjio, a upravo na tom putu tisuće ljudi poginule su na moru. Međutim, i na toj ruti brojke su konačno počele padati, naglo u drugoj polovici 2017.

Dolasci čamcem do Italije činili su najveći broj dolazaka u Italiju: ukupno 119.310, što je za trećinu manje u odnosu na 2016., objavilo je talijansko ministarstvo unutarnjih poslova 31. prosinca.

– Možemo pouzdano reći da je broj dolazaka iz Sjeverne Afrike do Italije ove godine ispod 120.000… najmanje u zadnje četiri godine kad je riječ o dolascima u Italiju – rekao je glasnogovornik IOM-a Joel Millman na konferenciji za novinare u petak u Ženevi.

– Isto se može reći za dolaske u Grčku s 29.595 u 2017., a to je apsolutno najmanje u četiri zadnje godine otkako se vode statistike u Grčkoj, jer u 2016., nekih 173.614 migranata stiglo je morem do Grčke – rekao je.

Oko 21.663 migranata stiglo je u Španjolsku do 28. prosinca, a 1067 stiglo je na Cipar, prema sada dostupnim podacima.

Padu broja dolazaka u Europu pridonijeli su patrolni čamci i timovi za spašavanje u vodama Libije kao i sukobi između pojedinih krijumčarskih skupina, rekao je Millman.

Broj migranata poginulih u pokušaju prelaska mora još nije konačan i kreće se oko 3116 u odnosu na 5143 u 2016., rekao je Millman.

– Takav razvoj događaja krajnje je pozitivan”, ocijenio je i rekao da afrički migranti s libijske obale nastavljaju isplovljavati za Europu, prema podacima IOM koji kaže da “spašavaju stotine svakog dana”, a riječ je o “subsaharskim Afrikancima koji isplovljavaju iz Libije”.

Gotovo 20.000 Afrikanaca vratilo se lani u domovinu u okviru programa dragovoljne repatrijacije koji IOM provodi iz Libije. U toj je brojci i 7000 Afrikanaca koji su vraćeni sukladno sporazumu što su ga 29. studenoga u Abidjanu dogovorile Afrička unija i Europska unija.

Agencija UN-a želi u domovinu vratiti još 15.000 migranata iz Libije do kraja siječnja, rekao je Millman.