Nekategorizirano, Svijet

U Austriji pripreme za podizanje ograde na granici s Mađarskom

P-H20160919015641Austrija je počela pripremne radove kako bi brzo mogla podići ogradu duž 1,8 kilometara na granici s Mađarskoj, blizu prijelaza preko kojega su prije godinu dana ušle stotine tisuća ljudi u velikom izbjegličkom valu, prenosi HINA.

Pripremni radovi počeli su u ponedjeljak no odluka o podizanju ograde još nije donesena, rekao je glasnogovornik policije.

Ograda blizu graničnog prijelaza u Nickelsdorfu bit će podignuta ako Austrija odluči aktivirati strože mjere koje bi omogućile brzo odvraćanje ljudi koji se nadaju zatražiti azil ako stignu do granice.

Priljev migranata pao je u odnosu na 2015. kada su stotine tisuća ljudi bježeći od rata i siromaštva na Bliskom istoku nadirale preko takozvane balkanske rute prema sjevernim članicama Europske unije, uglavnom prema Njemačkoj.

Mađarska je od tada podignula ogradu prema Srbiji, a zemlje Balkana uvele su ograničenja u koordinaciji s Austrijom i tako zatvorile balkansku rutu.

Nakon prošlogodišnjeg priljeva u kojem je Austrija primila oko 90.000 potražitelja azila, a što iznosi 1 posto njezine populacije, vlada je najavila da će ove godine prihvatiti samo 37.500 zahtjeva za azil.

Prošlog mjeseca broj zahtjeva dosegnuo je 26.400.

Austrija je podignula ogradu dugu četiri kilometara kod graničnog prijelaza prema Sloveniji kada su migranti stizali tim putem i obznanila je da će, bude li potrebno, podignuti i ogradu na graničnom prijelazu Brenner prema Italiji.