EHO, Nekategorizirano

Mobilna aplikacija udruge Rode predstavljena u britanskom znanstvenom časopisu

Rodina mobilna aplikacija za trudnice Expecting je predstavljena u najnovijem broju britanskog stručnog časopisa The Practicing Midwife , recenziranoj znanstvenoj publikaciji koja mjesečno izlazi u tiskanom i
digitalnom obliku. „Ovo je sjajna prilika da se naša mobilna aplikacija predstavi međunarodnom tržištu.

Naime, ovaj časopis izlazi i u Britaniji, ali su primalje iz zemalja diljem svijeta,“ rekla je Daniela Drandić, voditeljica projekta u kojem je aplikacija razvijena.

Aplikacija Expecting je prestavljena u svibnju 2019. i do danas ima preko 12.000 korisnica i korisnika iz zemalja diljem Europe. „Recenzije korisnica i korisnika su pozitivne i veselimo se budućnosti,“ poručuju iz
Rode. Aplikacija će uskoro doživjeti novo izdanje. Roda je osigurala financiranje za tehničku nadogradnju aplikacije, ali i nove jezike. Tako će uz postojeće inačice na hrvatskom, engleskom, slovenskom i mađarskom
aplikaciju dodatno prevesti na španjolski i mađarski jezik, a pregovara se i o mogućnosti prijevoda na talijanski jezik.

Osim objave u The Practicing Midwife aplikacija Expecting se nalazi na popisu digitalnih alata Svjetske zdravstvene organizacije, u sklopu Digitalnog zdravstvenog atlasa ( Digital Health Atlas ).

O aplikaciji Expecting
Expecting je proizvod suradnje vodećih udruga za roditelje iz Hrvatske, Slovenije i Češke koje su, za potrebe izrade aplikacije, spojile znanja samostalnih primalja, psihologinja, doula, savjetnica za nošenje djece i
savjetnica za autosjedalice. Sadržaj je mobilne aplikacije temeljen na novijim znanstvenim dokazima i praksama te na iskustvima roditelja. Aplikacija nije komercijalna, potpuno je besplatna i dostupna na
hrvatskom, engleskom, češkom i slovenskom jeziku. Predstavljena je u svibnju 2019. i do sada ima preko 12.000 korisnica i korisnika diljem Europe.

Ovaj je digitalni proizvod u većinskom vlasništvu hrvatske Udruge Roda, a razvijena je u hrvatskoj IT tvrtki Plava tvornica iz Osijeka.

Donatori projekta
Europska komisija je financirala izradu aplikacije kroz Erasmus+ program, a Grad Zagreb – Ured za zdravstvo, sufinancirao je dio troškova za razvoj aplikacije i pripreme knjige na hrvatskome jeziku. Više informacija o
aplikaciji potražite na www.expectingapp.eu/hr .